Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Paralel Port

Paralel Port nedir Ne işe yarar Paralel Port bilgisayarımızın kasasının arkasında bulunan 25 pinlik D şeklindeki konnektördür. Genellikle printer bağlanmak için kullanılır.
En çok kullanacağımız bu 25 pin içinden 8 adet çıkış (output) pini, 5 adet giriş (input) pini ve şasedir (ground, toprak). Aşağıdaki tabloda pinlerin açıklamaları görülmektedir.

Bu output pinlerini birçok maksatla kullanabiliriz..

Paralel port aslında dış devrelere güç sağlamak için iyi bir seçim değildir. Ancak elektronik bir devreyi paralel port yardımıyla besleyebiliriz. Paralel port başlangıçta yazıcıların PC’ye bağlanması ve iletişimi için tasarlanmış bir porttur.


Ancak zamanla donanım kilitleri, taşınabilir diskler, modemler, network adaptörleri. v.b. gibi birçok cihazın haberleşmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazların bir çoğunun güç kaynağı haricidir.paralel port pin diyagram


Paralel port’da direk güç çıkışına sahip değildir (Seri Port gibi). Paralel port üzerinden beslenen en bilindik elektronik devre PC donanım kilididir. Bu kilit paralel port’a bağlanır. Yazıcı kablosu ise bu cihazın üzerine bağlanır. Paralel port da güç çıkışı bulunmadığından cihaz gücü port’un diğer pinlerinden çalar.

Ancak bu durum genellikle yazıcıyla bilgisayarın haberleşmesinde yada donanım kilidinin haberleşmesinde problem yaratır. Ayrıca paralel portun mantsal 1 değeri 2.4V seviyesidir. paralel port pin tablosu

Paralel portun diğer bir adı da printer portudur. Bu port 1 veya 2 adet olabilir ve LPT-l ve LPT-2 kısaltmasıyla gösterilir.
Etiketler : Paralel, Parallel, Port, Pc, lpt
Yazan : mania  |
16 Oca 2007 Sal   
|  13.831 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...