Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Uzayda ´kahverengi Cüce´ Bulundu

Gökbilimciler bile bu keşfe, "oldukça sıradışı" dedi.

uzay kahverengi cuce bulundu 854.jpg


Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO)´ya ait olan Şili´deki VLT teleskopu ve Hawaii´deki iki farklı teleskop, uzayda şimdiye kadar tespit edilen en soğuk yıldızı keşfetti. ´Kahverengi cüce´ türündeki yıldız, insanlar için bir bardak kahve sıcaklığında.

´CFBDSIR 1458+10B´ adı verilen yıldızın Dünya´dan 75 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildirildi. Yıldızın yüzey sıcaklığının 150 200 derece civarında olduğu belirtiliyor. Hidrojen ve helyum füzyonunu sağlayacak termonükleer tepkimeler oluşmasına yetmeyecek miktarda kütleye sahip olan yıldızlara ´kahverengi cüce´ adı veriliyor. CFBDSIR 1458+10B olarak tanımlanan kahverengi cüce, ikili bir güneş sisteminin küçük ve soğuk üyesi.

Güneş´in yüzey sıcaklığının 5 bin 500 dereceden fazla olduğunu hatırlatan gökbilimciler, keşfi oldukça "sıradışı" olarak nitelendiriyor. Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü´nden Michael Liu, "Böylesi sıcaklığı, bir kahverengi cüceden daha çok onun çevresinde dolanan bir gezegende olmasını bekleriz. Hatta bu gezegenin atmosferinde su bulutlarının olmasını bile düşünebilirdik" dedi. Fransa´daki Joseph Fourier Üniversitesi´nden Philippe Delorme ise, "Böylesi soğuk bir nesneyi görmek ve üstelik bir kahverengi cüce sisteminin üyesi olduğunu keşfetmekten dolayı heyecanlıyız" diye konuştu.

Jüpiter´den yaklaşık 6 15 kat daha büyük olan kahverengi cücenin keşfi için ESO´nun VLT teleskopunun yanı sıra Hawaii´deki Keck II Teleskopu ile Kanada Fransa Hawaii Teleskopu kullanıldı. Nesnenin sıcaklığı VLT´deki ´kızılötesi tayfölçeri´ ile tespit edildi. Konuyla ilgili araştırma, aylık bilim dergisi Astronomical Journal´da yayınlanacak.

AA

Kaynak: www.Haberturk.com


Etiketler : Uzayda, ´kahverengi, Cüce´, Bulundu
Yazan : mania  |
6 Nis 2011 Çar   
|  1.155 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...