Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Dirençlerin Kullanım Alanları

 Dirençlerin Kullanıldığı yerler.

Aslında dirençler en basitiyle en sık rastlanan kullanımı  diğer bir elemanı koruma işidir. bu basit  kullanım tüm devrelerde karşımıza çıkar. en bariz örneği şudur ki, bir led yakılacak olan ortamda ledin üzerinden fazla akım geçmemesi için ve bozulmaması için led önüne seri bir direnç bağlar ve bu sayede ledi aşırı akımdan korumuş oluruz. (Akım - Gerilim bölücü)

Fakat dirençler akımı yada gerilimi sabitlemek gibi bir amaç için kullanılmazlar. gerilimin belli bir değeri geçmemesini istediğimiz durumlarda bu işi zener diyotları kullanarak yaparız.

Bildiğimiz gibi dirençler akıma karşı direnen elemandır.  dirençleri genelde devreden geçen akımı sınırlandırmak istediğimiz yerlerde kullanırız.

Direnç devreye paralel bağlandığında akım bölünür, seri bağlandığında ise  gerilim bölünür.

bunun dışında dirençler bazı devrelerde akım dalgalanmalarını absorbe etmek  içinde kullanırlar.

Telli Dirençlerin kullanım alanları:
Yüksek akım gerektiren devrelerde ve özelliklede Güç Kaynağı devrelerinde,  karbon dirençlerin kaldıramayacağı yüksek Watt´lı cihazların yapımında kullanılırlar. Tellerin çift katlı sarılmasıyla endüksiyon etkisi  kaldırılabildiğinden yüksek frekans devrelerinde tercih edilir. Küçük güçlülerde ısınmayla direnci değişmediğinden ölçü aletlerinin ayarında etalon (örnek) direnç kullanılır.

Reostanın başlıca kullanım alanları:
 
Laboratuarlarda etalon direnç olarak, yani direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç
gerektiren devre deneylerinde, örneğin diyot ve transistor karakteristik  eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde
ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde kullanılır.

Film dirençlerin kullanıldığı yerler:

Film dirençler toleransı en küçük olan dirençlerdir. Yani, istenilen değer  tam tutturulabilmektedir. yüksek akımda bile değeri pek değişmemektedir.   Bu yüzden film dirençler, hassas direnç gerektiren elektronik devrelerde çok kullanılan bir direnç türüdür.

Potansiyometrelerin başlıca kullanım alanları:
Ön ayar için
Genel amaçlı kontrol için
İnce ayarlı kontrol için


 Etiketler : Direnç, resistor, resistans, Kullanım, Amaç, Yer, Devre, Elektronik, Akım, Gerilim, Sınırlama, Limit, Alan
Yazan : mania  |
18 Mar 2007 Paz   
|  30.619 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
zulkarneyn
2 May 2011 Pts
anlatım ve anlatılmak istenen şey mükemmel bir üslupla ifade edilmiş teşekkürler