Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Organik Mikroişlemci Ve Ram

organik mikroislemci 54d.jpgİşlemci ve RAM´lerde silikon devri sona eriyor. İşte donanımı değiştirecek devrim... Silikon günümüz bilgisayarlarının olmazsa olmazı. Ancak bu durum gelecekte değişebilir.

Avrupa´da yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın ilk plastik bilgisayar işlemcisi geliştirildi. 4 bin plastik ya da organik transistörün oluşturduğu plastik mikroişlemcisi yaklaşık 2 santimetre kare. Uzmanlar silikona göre fiyat avantajı olduğunu söylese de bu plastik mikro işlemci yolun henüz çok başında.

Bu mikro işlemci şimdilik 16 adet komutu olan basit bir programı çalıştırabiliyor ve günümüzde kullandığımız masaüstü bilgisayarların milyonda biri kadar, yani 6 hertz gücünde çalışabiliyor. Ayrıca bilgileri 8 bit´e kadar işleyebiliyor.

Dünyanın ilk plastik mikro işlemcisini geliştiren araştırmacılar, plastik mikro işlemcilerin her birinden aynı performansı almanın da oldukça zor olduğunu söylüyorlar.

Amorf halde bulunan pentasin kristallerinden oluşan plastiklerin içerisindeki maddelerin nasıl davranacağını her durumda kestirmek mümkün değil; "Eşit olan iki tane yapamazsınız. Aynı şekilde davranma şansı en yüksek olan tasarımlar üzerinde çalışmalıyız."

Plastik mikro işlemcinin sınırlarını görünce hemen yarın ya da öbür gün masaüstü bilgisayarlarımızda böyle bir teknolojiyi kullanamayacağımızı anlamışsınızdır. Araştırma grubu organik maddelerin işlem hızını sınırlandırdığını söylese de silikonun fiyat ve esneklik yönünden giremeyeceği yerlere organik maddelerin daha ucuz bir şekilde gireceğini düşünüyor.


Organik RAM; DRAM!

organik ram dram 787.jpg

Tabii bir bilgisayar oluşturmak ya da takımı tamamlamak için hafızaya da ihtiyacınız var. Plastik işlemciyle aynı konferansta dünyanın ilk organik mürekkeple basılmış hafızası da tanıtıldı. DRAM adı verilen hafıza tipi 24 milimetre kare ve yalnızca kısa süreli 64 bit´lik bilgileri saklayabiliyor.

DRAM´i geliştiren Minnesotalı grup, iyonca zengin bir jelle elektrotları birbirinden ayıran bir madde kullanarak organik transistörleri geliştirdiler. Bu sayede de daha önce de basılarak üretilmiş ancak kısa süreli veri saklama işlerinde başarılı olamamış denemenin yapamadıklarını yaparak, hem transistörlerin çalışmasındaki gücü azaltıyor hem de bilginin yeniden tazelenmesine gerek duymadan bir dakikalık bir sürede bilgileri içerisinde tutabiliyor.

Araştırmacılar organik mikro işlemcinin ve organik hafızanın şu an birbirleriyle birleşmeye hazır olmadıklarını dile getirirken, geleceğin neler getireceği konusunda olumlu konuşuyorlar; "Bu çabalar yeni tekniklerden oluşuyor, ikisinin beraber çalışabileceğini garanti edemeyiz. Ama gelecekte bu mantıklı olur."

http://www.chip.com.tr


Etiketler : Organik, Mikroişlemci, Ve, Ram
Yazan : mania  |
31 Mar 2011 Prş   
|  1.655 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...