Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Ağız İçinde Kulak

agiz icinde kulak 948.jpg

Ağız içinde kulak Avrupa´da, kulağa dişlerin üzerinden ses ileten yeni bir işitme cihazının kullanımı onaylandı.

´Soundbite´ adı verilen cihaz, sesleri çene kemiği üzerinden iç kulağa iletiyor. Cihaz üstte sol veya sağ azı dişin üzerine yerleştiriliyor ve müşteriye özel olarak üretiliyor.

Ancak İngiltere´deki Kraliyet Ulusal İşitme Özürlüler Enstitüsü, cihazın herkese uygun olmayabileceği uyarısında bulundu.

Bildik işitme cihazları ses düzeyini yükseltmek için havanın iletkenliğinden yararlanırken, Soundbite farklı bir yaklaşımla kemiğin iletim gücünü kullanıyor.

İlk olarak, işitme güçlüğü çeken kulağın arkasına gürültüyü eleyerek çevredeki sesleri alabilen küçük mikrofonlar yerleştiriliyor. Sesler daha sonra, telsiz olarak ağızdaki cihaza aktarılıyor.

Cihaz, dış ve orta kulağı es geçerek, titreşimleri diş ve kemikler aracılığıyla doğrudan iç kulaktaki sarmal tüp olarak tanımlanabilecek olan kohlea bölmesine gönderiyor. Bu şekilde tek kulağı sağır olanlar, sesleri iki taraftan da, yani stereo olarak duyma imkanına kavuşuyorlar.

Üretici şirket Sonitus Medical, bu mekanizmanın ameliyat gerekmeden kemiğin iletme gücünü kullanan ilk cihaz olduğunu söylüyor. Sadece İngiltere´de sağır veya kısmen işitme özürlü olanların sayısı 9 milyonu buluyor.

Kraliyet Ulusal İşitme Özürlüler Enstitüsü´ne göre, bu kişilerden sadece 6 milyonu işitme cihazına ihtiyaç duyuyor ve bu 6 milyondan sadece iki milyonu işitme cihazı kullanıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com


Etiketler : Ağız, İçinde, Kulak
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
28 Mar 2011 Pts   
|  1.099 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...