Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Laboratuvarda Sperm Üretildi!

kaboratuarda sperm z34.jpg Japon bilim adamları farelerin testislerinden alınan doku örneklerinden sperm üretti. Spermlerle 12 farenin doğması sağlandı. Yöntem, kısırlığın çözümü için büyük bir umut...

Kısırlığa çare arayan Japon bilim adamları laboratuvar ortamında sperm üretti. Ülkede bulunan Yokohama City Üniversitesi tarafından yapılan araştırma çerçevesinde, farelerin testislerinden alınan doku örneklerinden sperm üretimi başarılı oldu.

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar önce, henüz sperm üretemeyen bebek farelerin testislerinden doku örnekleri alarak gelişmeleri için besin değeri yüksek kimyasal maddenin içinde bekletti. Bilim adamları daha sonra yaklaşık 25 gün boyunca dondurulmuş halde bekleyen doku örneklerinden sperm üretmeyi başardı.

Elde edilen bu spermlerin sağlıklı olduğu anlaşıldığında ise örnekler döllenmede kullanılarak tam 12 farenin dünyaya gelmesi sağlandı. Deney memeliler üzerinde bu alanda yapılan bugüne kadarki en başarılı deneme olarak açıklandı.

Kemoterapi görenlere müjde

Araştırma özellikle kemoterapi sırasında üreme yetisini yitiren genç hastalara umut ışığı oldu. Uzmanlar bu yöntem sayesinde, henüz sperm üretemeyen kanserli çocuk hastalardan alınan doku örneklerinin uzun süre saklanabileceğini açıkladı. Bu sayede hasta kemoterapi sırasında üreme yetisini yitirse bile testis dokularından alınan örneklerle üretilen spermler sayesinde ileride çocuk sahibi olabilecek.

İnsanlar üzerinde denenecek

Araştırmayı yürüten bilim adamı Takehiko Ogawa, “Bu gelişmeyle sperm üretimi devresini daha ayrıntılı inceleyip, kısırlığa neden olan etkenleri de çözebileceğiz. Şimdi yöntemi insanlar üzerinde de başarıyla gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi.Etiketler : Laboratuvarda, Sperm, Üretildi!
Yazan : mania  |
27 Mar 2011 Paz   
|  1.444 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...