Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Otomobilcilik Derneği

American Motor Lague adıyla 1 Kasım 1895´te Chicago´da açıldı. Bir ay önce Charles Brady King tarafından Chicago Times Herald gazetesine gönderilen bir mektup, bu derneğin kuruluşu için ilham kaynağı olmuştu. Chicago, ABD´nin otomobilcilik merkezi durumundaydı.

Bundan yararlanan TimesHerald gazetesi, Kasım ayının sonunda yapılmak üzere bir otomobil yarışı düzenledi. Yarış nedeniyle ülkenin dört köşesinden otomobil meraklıları Chicago´ya geldiler.

60 otomobilsever, ilk toplantıyı yaptı. 29 Kasım´da ikinci toplantı yapılarak, derneğin yöneticileri seçildi. Bu ikinci toplantıda, derneğin amacı da şöyle açıklandı:

"Mekanik gelişmelerle ilgili raporlar yayınlamak, tartışmalar açmak, otomobillerin propagandasını yapmak ve kitleleri eğitmek, gereksiz ve ters yasaların otomobilciliğin önüne diktiği engellerin kaldırılması için uğraş vermek, daha iyi yolların yapılmasını sağlamaya çalışmak, motorlu araçların ulaşım konusundaki değer ve önemlerini kamuoyuna anlatmak."

Amerika´daki bu ilk örnekten, 11 gün sonra (12 Kasım 1895) Avrupa´nın ilk otomobil kulübü de "Automobile Club de Paris" adıyla Fransa´da kuruldu.


Etiketler : İlk, Otomobilcilik, Derneği
Yazan : mania  |
27 Mar 2011 Paz   
|  709 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...