Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Motorlu İlk Cenaze Arabası

1900 yılının Mayıs ayında, New York eyaletinin Buffalo kentinde kullanıldı.

Aracın motoru, elektrik enerjisiyle çalışıyordu. Cenaze arabası olarak kullanılmak üzere 14 elektrikli araba daha yapıldı. İngiltere´deki ilk motorlu cenaze arabası ise, 15 Nisan 1901 günü Coventry´de görüldü. Motor-Car Journal dergisi, olayı şöyle anlattı:

"Daimler Motor Co. Ltd.´nin eski çalışanlarından biri olan William Drakeford´un cenazesi, motorlu bir araba ile kaldırıldı.

Tabutun konduğu 6 beygir gücündeki Daimler marka otomobil, özel olarak cenaze taşımak amacıyla yapılmıştı. Tamamen siyaha boyanan arabanın kenarları da siyah tüllerle örtülmüştü ki, bu insanın yüreğine hüzün dolduran bir görünüm veriyordu."

Cenaze arabası olarak üretilen ilk araç, 24 beygir gücünde "De Dion" marka bir otomobildir. 1905 yılının sonlarına doğru Paris´te hizmete girdi. 1907 yılına kadar başka bir cenaze arabasının yapıldığını gösterir bir kayıt yoktur. 1907 yılında, Berlin´de elektrikli bir cenaze arabası yapıldı. Yapımcı firma, bu yeni arabayı tanıtırken, cenaze törenlerini normal sürenin üçte birine indirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiriyordu


Etiketler : Motorlu, İlk, Cenaze, Arabası
Yazan : mania  |
27 Mar 2011 Paz   
|  1.216 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...