Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Casus Yarasa

casus yarasa 443.jpgBilgi toplamak için yapılan insansız casus uçaklar gün geçtikçe gelişiyor. Bu alanın gözdeleri “microlight” denen çok küçük uçan aygıtlar. Hatta birçok üretici böceklerin davranışlarını inceleyerek onların güçlü rüzgârlarda dengelerini kaybetmeden nasıl uçtuklarını inceliyorlar.

Casus Yarasa da benzer bir düşünceyle üretilmiş. Çevreden görüntü, ses, hatta koku alarak, bu verileri bir merkeze ileten yarasa, aynı zamanda güneş enerjisiyle şarj olduğu için hem marifetli hem de ekonomik.

Henüz yalnızca deneme aşamasında olan casus yarasalar, Michigan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından üretilecek. Önümüzdeki beş yıl içinde daha da geliştirilmesi beklenen bu modelin, algılayıcıları daha da güçlendirilecek.

Michigan Üniversitesindeki araştırmacılar mikroelektronik üzerinde duruyorlar. Yarasa biçimindeki bu mikro hava aracı, minik kameralarla ve farklı yönlerden gelebilecek sesleri kaydedecek mikrofonlarla donatılacak. Ayrıca, radyasyon ölçümü yapacak küçük bir algılayıcı, minyatür bir radar ve yarasanın yolunu geceleyin bile bulabilmesini sağlayacak çok hassas bir navigasyon sistemi bu sistem üzerinde yer alacak parçalar.

Yarasanın lityum pilleriyse Güneş enerjisi ve rüzgâr yardımıyla doldurulacak. Henüz geliştirilmekte olan bu makine, günümüzdeki mikro hava araçlarının bir sonraki nesli olarak görülüyor.

Tubitak BilimTeknik


Etiketler : Casus, Yarasa
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  1.686 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...