Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Deri Hücresinden İnsan Embriyosu

deri hucresinden insan embriyosu 7cd.jpg

ABD’de California’lı bir şirket, insan deri hücrelerinden elde edilen DNA’yı kullanarak insan embriyosu kopyaladığını açıkladı. Boston’daki Harvard Tıp Fakiltesi’nden George Daley, bunun embriyo kaynaklı kök hücrelerin üretilmesinde ilk ve en önemli adımlardan biri olduğunu, diyabet ve Parkinson hastalığı gibi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılabileceğini belirtiyor.

Bilim adamları, bazı hastalıklı insan hücrelerinden embriyo kopyalamayı öğrenmeyi, çeşitli hastalıklara çare bulabilmek için bu erken dönemdeki embriyoların istiyorlar. Çünkü bu incelenmesinin gerekli olduğu düşüncesindeler.

Çalışmada, iki erkekten alınan deri hücrelerinin içerdiği DNA’lar, 25 kadından alınan yumurtaların DNA’larının yerine yerleştirildi. Yumurtalardan ikisi, 5 günlük embriyo olana kadar gelişebildi. Araştırmacılar, bunun beklenenin üzerinde bir başarı olduğunu söylüyorlar.

Araştırmanın lideri Andrew French, takımın başarısını araştırmada “üretkenliği kanıtlanmış” kadınların yumurtalarının seçilmesine bağlıyor ve üreme klinikleri tarafından kalitesiz bulunan yumurtalarla yapılan daha önceki denemelerin başarısız olduğunu vurguluyor.

Bilim adamları, bu gelişmeden etkilenmiş olsalar da, asıl büyük gelişmenin bir gün birilerinin kopyalanmış embriyolardan kök hücreleri ayırarak, bunları çoğaltmayı başarmasıyla olacağını düşünüyorlar.

Kaynak: BilimTeknik


Etiketler : Deri, Hücresinden, İnsan, Embriyosu
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  1.248 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...