Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Otomobil Üretimi

 

Petrolle çalışan otomobillerin üretimi, 1888 yılında Almanya´da Rheinische Gasmotorenfabrik Karl Benz tarafından Mannheim´da başladı. Gerçi Benz, ilk kullanılabilir modelini üç yıl önce üretmişti ama, kayıtlara geçen ilk satış, Parisli Emeli Rogers´a yapıldı ve fatura tarihi 16 Mart 1888 idi.

ilk otomobil duryes1 7b1.jpg

2 beygir gücünde,tek silindirli, üç tekerlekli ve iki kişilik olan bu araba, dört koli içinde Paris´e gönderildi. Sipariş yerine ulaştığında, mal sahibi Rogers, parçaları nasıl birleştireceğini bilemedi. Parçaları alarak Panhard et Levassor fabrikasına gitti ve oradaki mühendislere akıl danıştı. ne var ki, araba Mayıs ayına kadar monte edilemeden bekledi ve sonunda Benz´in Paris´e yaptığı bir ziyaret sırasında çalışabilir hale getirildi.

ilk otomobil fordfsts 2z2.jpg

Benz firması, aynı yıl ilk katalogunu çıkardı. İlk üretilen arabalar, tümüyle üç tekerlekli idi. 1893 yılında dört tekerlekli ilk iki model piyasaya çıkarıldı. Bunlar, "Victoria" ve "Vis-â-vis" modelleri olarak adlandırıldı. Fakat, her iki model de müşterilerin istekleri doğrultusunda geliştirildiği için standardizasyona gidilemedi.

ilk otomobil 1886 benz patent motorwagen replica

(Karl Friedrich Benz ´in ilk patentli arabası 1886)


1893 yılının sonunda, Benz firmasının sattığı arabaların sayısı 69´u bulmuştu. Seri üretimin ilk standart modeli, Benz Velo, 1894 Nisan´ında piyasaya çıkarıldı. Üzerindeki 1.5 beygir gücündeki motorla saatte en fazla 12 mil hız yapabilen bu arabalar, 2 bin 200 marktan satılıyordu.

ilk otomobil oldsgass 958.jpg

İngiltere´de de otomobil endüstrisinin babası sayılabilecek beş firma vardı. Bunların içinde en güçlüsü, 1844´te ziraat mühendisleri tarafından kurulan W. Arnold and Son firmasının yan kuruluşu Arnold Motor Carriage Co. idi. Şirketin kurucusu W a l t e r Arnold, Henry Hewetson´la birlikte, Benz marka ilk arabayı 1894 yılı Kasım ayında İngiltere´ye ithal etti. İkisi daha sonra Benz otomobillerin İngiltere bayiliğini aldılar Bir süre sonra da Arnold, Benz patenti altında İngiltere´de araba üretmek için firmaya başvurdu ve bu isteği kabul edildi.

Arnold-Benz marka ilk motor, 1896 yılının yazında tamamlandı ve 12 arabalık ilk pilot serinin üretilmesine karar verildi. Bu arabaların motorları, gerçi Benz patenti altında yapılıyordu ama, bazı önemli farklılık154 lar da vardı. Güç çıkışını artırmak amacıyla, silindir boyutları küçültüldü.

ilk otomobil delamare first car bradfords 379.jpg

Motor ve otomobil üretiminde, Benz ve Daimler markalarının aracılığıyla, Almanya gerçekten bir numaraydı ve bu özelliğini uzun süre korudu. Ancak, bu ülkede otomobil endüstrisini kısıtlayıcı trafik yasaları yürürlüğe girince, araba piyasasının önderliği Fransa´ nın eline geçti. Fransa´da otomobil üretimi, Paris firması Panhard et Levassor tarafından 1892 yılında başlatılmıştı. Hemen ardından Peugeot kuruldu. Bu iki firmaca üretilen arabalar, ilk otomobil yarışlarında birinciliği aralarında paylaştılar. 1900 yılında Fransa´da üretilen toplam 1500 arabanın, firmalara göre dağılımı şöyleydi.

 • De Dion 400
 • Peugeot 350
 • Panhard 300
 • Georges Richard 150
 • De Dietrich 150
 • Mors 100

Öteki ülkelerin çoğunda da olduğu gibi, motosiklet üretimi, otomobil yapımını Fransa´da da geride bırakmıştı. Yılda 4 bin motosiklet üretiliyordu. Motor endüstrisinin bir yıllık dışsatım geliri, 330 bin sterlini buluyordu.

1903 yılının verilerini değerlendirdiğimizde, Fransa´nın o yıl da motor endüstrisinin zirvesinde olduğunu ve en yakın rakibinin üç katı üretim yaptığını, ayrıca dünya üretiminin de yaklaşık yarısını gerçekleştirdiğini görüyoruz. O yıl üretilen 61 bin 927 motorlu aracın, ülkelere doğru dağılımı şöyle:

 • Fransa 30 bin 204
 • ABD 11 bin 235
 • İngiltere 9 bin 437
 • Almanya 6 bin 904
 • Belçika 2 bin 839
 • italya 1.308

Youtube vieo -  Benz´in ilk arabasnın çalışır hali

 Kaynak: 
http://www.ausbcomp.com/~bbott/cars/carhist.htm  
http://sites.google.com/site/allaboutbradfordthree/bradfords-cars
http://rider-and-road.com/Timelines/Era1.htm
http://www.chevrolettr.com/?m=20101001
ilkler asiklopedisi


Etiketler : İlk, Otomobil, Üretimi
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  5.085 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...