Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Petrolle Çalışan İlk Araba

İlk kez 1883 yılında, o zaman 27 yaşında olan Edouard Delamare Deboutteville tarafından yapıldı. Bir pamuk fabrikatörünün oğlu olan bu genç mucit, babasının tesislerinde işlenilen pamuğun, istasyona at yerine başka bir araçla götürülmesini sağlamak üzere çalışmalarına başladı.

petrolle çalışan ilk araba delamare1884 63a.jpg

Yardımcısı Charles Malandin´in de yardımıyla, 8 beygir gücünde, petrolle çalışabilen bir motor yaptı ve bunu dört tekerlekli bir arabaya taktı. İlk yol denemeleri, Fontaine le Boarg ile Cailly arasında yapıldı. Arabanın demir tekerlekleri, motorun gücüne dayanamayınca bazı aksaklıklar ortaya çıktı.

Bunun üzerine, Deboutteville, üç lastik tekerlekli bir başka araba yaptı. Bu kez de motor, bu araba için fazla ağır geldi ve kasa çöktü. Bu şanssızlık üzerine genç mucit, arabalarla ilgilenmekten vazgeçerek, kendisini tamamen motor çalışmalarına verdi, Motorlar üzerinde gösterdiği birçok başarıdan dolayı, 1896 yılında "Legion d´Honneur" nişanıyla  ödüllendirildi.

İlk başarılı petrolle çalışan araba ise 1885 sonbaharında Almanya´da, Rheinische Gasmotorenfabrik Karl Benz tesislerinde üretildi. Üç tekerlekli, tek silindirli bir, arabanın ağırlığı, 250 kilo kadardı ve 3/4 beygir gücünde su soğutmalı bir motorla hareket ediyordu. Elektrik kontağıyla çalışan motor, arkadaki iki tekere hareket veriyordu.

Arabanın en önemli özelliklerinden biri de, geri vitesinin olmasıydı. Benz, 29 Ocak 1886´da arabanın patentini aldı. Arabanın kamuoyuna ilk tanıtımı 3 Temmuz 1886 günü yapıldı. Araba, Mannheim´da gerçekleştirilen denemede, bir kilometrelik bir mesafe katetti ve saatte 15 kilometre hız yaptı. Bu tarihi olay, Neue Badische Landeszeitung gazetesince, "Karışık bir iş" başlığı ile duyuruldu.

Benz, 1886-1887 kışında, 1.5 beygir gücünde bir araba daha üretti. Bunu izleyen 2 beygir gücündeki araba, 1888 Münih Sanayi Sergisi´nde "altın madalya" kazandı. Bu arada, 1886 yılının Ağustos ayında, Gottlieb Daimler de Esslinger Maschinenfabrik tesislerinde, dört tekerlekli bir araba geliştirmeyi başarmıştı. Petrolle çalışan motor, önce sıradan bir at arabasının üzerine konmuştu.

Ama Daimler, eğer motorlu ulaşımın geleceğinden bir şeyler bekliyorsa, arabaya yeni bir biçim vermenin gerektiğini anlamakta gecikmedi. Bunun üzerine "Stahlradwagen" adını verdiği arabasını 1889´da yaptı. Bu arabanın bir başka özelliği de, 2 silindiri V motoru taşıyan ilk araba olmasıydı. Saatteki en fazla hızı 17.5 kilometreydi ki, bu o zamanın ölçülerine göre çok büyük bir başarıydı.

Karl Benz ve Gottlieb Daimler´in kurdukları motor üretim şirketleri, 1926 yılında Daimler-Benz adı altında birleşti. Ancak, otomotiv endüstrisinin bu iki babası, bağımsız . olarak çalışmalarını sürdürdüler ve hayatları boyunca hiç karşılaşmadılar.


Etiketler : Petrolle, Çalışan, İlk, Araba
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  2.619 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...