Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Motorlu Araba

İçten yanmalı ilk motorlu arabayı da yine Belçikalı mühendis J.J. Etienne Lenoir, 1862 yılının Mayıs ayında Paris´te, Societe des Moteurs Lenoir fabrikasında yaptı. Önceleri kozmetikçi olarak çalışan Lenoir, zamanla demiryolu ulaşımıyla ilgilenmeye başladı. Elektrikli frenleri buldu.


jean joseph etienne lenoir 1860 cfa.jpglenoir engine 1860 71f.jpg

Yeni bir ışıklı sinyalizasyon sistemi geliştirdi. Paris´te Gautier et Cie firmasında mühendis olarak çalışırken, aydınlatma gazıyla çalışan, içten yanmalı bir motor üzerinde çalışmalarına başladı.

1862 yılında amacına ulaştı. Yaptığı ilk motor 1.5 beygir gücündeydi, sıvı hidrokarbonla çalışıyordu ve dakikada 100 devir yapıyordu. Bu motoru bir arabaya taktı.

Önceleri bu yeni arabayla halk arasına çıkmaya çekindi. Ama 1863 yılının Eylül ayında, gerekli cesareti topladı ve Paris´te altı millik bir caddeyi boydan boya katetti. Gidişdönüşünü üç saatte tamamlayan Lenoir, saatte ortalama 4 mil hız yapmıştı.

jean joseph etienne lenoir car 1860 2z5.jpg

Ertesi yıl Lenoir, dünyanın ilk araba siparişini aldı. Üstelik, siparişi veren Rus Çarı II.Aleksandır idi.

O günlerde kitle iletişim araçları fazla gelişmediğinden, Çar´ın, Lenoir´in buluşundan nasıl haberdar olduğu hâlâ bilinmemektedir. Ama Çar, yeniliklere meraklı bir insandı ve ülkesinde sağladığı gelişmelerin pek çoğunun temelleri Fransa´da atılmıştı. Araba, kendi gücüyle Vincennes İstasyonu´ na kadar gitti ve trene yüklendi.

Oradan St. Petersburg´a gitmek üzere yola çıkarıldı. Ama sonunun ne olduğu bilinemedi. Çar´ın arabayı kullandığına dair herhangi bir kayıt olmadığı gibi, o dönemde Rus Sarayı´nda böyle bir teknik aygıtı çalıştırabilecek nitelikte birinin olduğu da kuşkuludur. Ayrıca, yakıt sorununun çözümlenme olasılığı da yoktur.


Etiketler : İlk, Motorlu, Araba
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  4.157 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...