Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Monopol Oyunu

1931 ve 1933 yılları arasında, Philadelphia´ da, ısıtma mühendisi Charles Darrow tarafından geliştirildi. Oyunu tamamladığında, buluşunu pazarlamak üzere Amerika´nın ünlü oyuncak yapımcılarından Parker Bros´a bir öneri götürdü.

Ancak, şirket yetkilileri, oyunun çok karışık olduğunu ve bu nedenle satma şansının bulunmadığını söyleyerek bu öneriyi geri çevirdiler. Darrow, kendi olanaklarıyla 5 bin bilet bastırdı ve bunlar Philadelphia sakinlerince, adeta kapışıldı.

Bunun üzerine Parker Bros şirketi, yeni bir durum değerlendirmesi yaptı. Sonunda, Darrow´la anlaşarak, oyundan bol miktarda hazırlattılar ve 1935 Noeli için ülke çapında dağıtımım ve tanıtımını yaptılar. Önceleri pek rağbet olmadı.

Ama Noel günü, Amerika´yı adeta bir "monopolmani" hastalığı sardı. Eldeki bütün mallar tükenmişti. Şirket yetkililerinden biri, anılarında, "1936 Ocak ayında gördük ki, monopol, bilinen tüm oyun çeşitlerini fersah fersah geride bırakmış´ diye yazdı. Monopole olan ilgi, daha sonra da sürdü ve bugüne kadar 70 milyon adet sattı.


Etiketler : İlk, Monopol, Oyunu
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  824 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...