Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Margarin

Patenti, 15 Temmuz 1869 günü Paris´te Hippolyte Mege-Mouries adlı Fransız tarafından alındı. Aynı yıl, III. Napolyon, donanmada tereyağı yerine kullanılmak üzere bir başka madde geliştirilmesi için yarışma açmıştı. Mege-Mouries, bu yarışmaya katılan tek kişi oldu ve kralın koyduğu ödülü de aldı.

Mege-Mouries, çalışmalarına iki yıl önce Vincennes´de bir çiftlikte başlamıştı. Hayvanlarını yeterince beslemediği gerekçesiyle köylülerin sert tepkileriyle karşılaşıyordu. Oysa, o bir deney yapmaktaydı.

Deney sonunda gördü ki, çok yiyen ineklerden daha çok süt alınmakta, dolayısıyla, bu daha çok sütten de daha çok yağ yapılmakta.

Buradan yola çıkarak, sütteki yağ yapıcı maddelerin, hayvanlar tarafından yenen besinlerden geldiğini anladı. Ayrıca hayvanın vücudunda bulunan yağ da sütü oluşturan bir etkendi. Bütün bu yargılardan sonra, içyağı, kaymak, inek memesi, domuz karnı ve soda bikarbonat kullanarak ilk denemelerine başladı. Çalışmasının bir aşamasında, karışımın inci benzeri bir hal aldığını gördü. Bunun üzerine "Margarin"diye bağırdı. Aslında "Margarit" diye bağırmak istemişti ve bu Yunanca sözcük "inci" anlamına geliyordu.

Poissy´de bir margarin fabrikası kurulmasına karar verildi. Ancak tam kuruluş çalışmalarının sürdüğü sırada, Fransa-Avusturya savaşı patladı ve proje yarıda kaldı.

Bunun üzerine Jan ve Anton Jurgens adlı iki Hollandalı yağ tüccarı, 60 bin frank karşılığında margarin üretim hakkını satın aldılar ve 1871 yılında Hollanda´nın Oss kentinde ilk margarin fabrikasını kurdular.


Etiketler : İlk, Margarin
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  820 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...