Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kelliğe Yeni Bir Tedavi

insanlar, tam bir takım saç bezci"iyle doğuyor ancak genetik kellik ya da derinin zedelenmesi veya saç dökülmesi (alopesi) gibi durumlar bu bezciklerin kaybına neden oluyor. Bu gibi sorunların tedavisine yönelik ürünlerin oluşturduğu pazarın parasal büyüklüğü yılda 10 milyar doları buluyor.

kellige yeni tedavi 4ce.jpg

Saç nakli yapan robotlardan bile yararlanılıyor ancak soruna tam olarak etkili bir çözüm henüz bulunmuşdeğ il. Son gelişmelerse ümit verici.

Pennsylvania Üniversitesi’nden George Cotsarelis ve çalışma arkadaşları yeni saç bezciği oluşumunu başlatabildiklerini açıkladı. Buldukları yöntem temelde kafa derisini bir zımpara taşıyla sıyırmaktan oluşuyor. Böylece genç deri hücrelerinden oluşan yeni bir tabakanın oluşup büyümesi sağlanıyor.

Bu genç hücrelere epidermal büyüme faktörü reseptörlerini (EGFR) engelleyen ilaçların uygulanması yeni oluşan bazı hücrelerin saç bezciği oluşturmasına neden oluyor. Ekip, bu yaklaşımı hem doğruan fareler üzerinde hem de insandan deri dokusu nakledilmişfareler üzerinde başarıyla uyguladıklarını ve ticari hale getirmek için Follica adlı bir şirket kurduklarını açıkladı.

BilimTeknik


Etiketler : Kelliğe, Yeni, Bir, Tedavi
Yazan : mania  |
4 Mar 2011 Cum   
|  1.825 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...