Loading...
ALETLER CIHAZLAR


 Forum

Voltmetre

Voltmetre,  bir devrenin herhangi iki noktası arasındaki potansiyel farkını (gerilimi) ölçmek için kullanılan cihazdır.

voltmetre1 46d.gif

Voltmetre, potansiyel farkı ölçülecek iki nokta arasına paralel bağlanır. Voltmetrenin dirençleri büyük yapıldığından üzerinden geçen akım çok küçük olur. Böylece akımın tamamına yakınının potansiyel farkı ölçülecek devre parçasından geçmesi sağlanır. Potansiyel fark "V" sembolüyle gösterilir ve birimi volttur. Voltmetrelerin analog ve sayısal göstergeli türleri vardır.

Voltmetrelerin hassâsiyeti volt başına ohm (ohm/volt) olarak ifâde edilir. Meselâ 200 voltluk bir voltmetrenin direnci 120.000 ohm ise âletin hassâsiyeti 120.000/200= 600 ohm/volt olur. Bu değer ne kadar büyükse voltmetrenin hassâsiyeti o derece yüksektir. Bobinin direnci ne kadar büyükse o kadar küçük akımla çalışır ve gerilim kaybına sebep olmaz.

Bir pil veya batarya gibi, elektrik üretecinin gerilimini ölçmek için voltmetrenin iki ucu, üretecin kutuplarına temas ettirilir. Böylece üretecin (+) ve (–) kutuplarının bulunması da sağlanmış olur.

Dijital voltmetrelerde ; Yüksek empedanslı(FET transistörlü) giriş devresi,Attenuatör(Zayıflatıcı),Analog-dijital çevirici(ADC) ,Decoder(kodçözücü) ve Display gibi devreler bulunur.Analog-dijital çevirici hızlı tip olursa anlık ölçmeler daha iyi gözlenebilir.Eğer cihazın içinde bir Sample and hold devresi var ise ölçülen anlık değer hafızaya alınıp uygun bir zamanda okunabilir. İki nokta arasındaki potansiyel gerilim farkını ölçen aletlere voltmetre nedir . Birimi Volt simgesi “ V “ dir . Voltmetreler potansiyel farkı ölçülecek iki noktaya paralel olarak bağlanırlar . Bu sırada üzerinden akım geçmemesi için iç dirençleri ( empedansları ) yüksek olarak üretilirler . Analog ve digital göstergeli olarak ikiye ayrılırlar . Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte daha hassas ölçüm yapılan ve okuma kolaylığı sağlayan mikroişlemcili dijital voltmetreler , analog ( ibreli ) ölçü aletlerinin yerini almaktadır.

kaynak : Alıntı vikipedi


Etiketler : Votmetre
Yazan : mania  |
4 Mar 2011 Cum   
|  8.505 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 3 )
asiii been (Misafir)
19 Mar 2013 Sal
yapısı nasıldır
   :)

hqlil kaya (Misafir)
18 Mar 2012 Paz
hediye sordukmu? :D

hediyeyıldız (Misafir)
3 Oca 2012 Sal


bugün sanki benim hiç uğurlu günm herkes bağırıp çağırıyorlar