Loading...
ALETLER CIHAZLAR


 Forum

Ampermetre

ampermetre2 digital 824.jpgampermetre1 analog bdd.jpg

Analog veya dijital olarak iki ayrı türde kullanılabilen ölçü aletleridir. Yapım amaçlarna göre bir kaç Miliamper´tan yüzlerce Amper´e kadar ölçüm yapabilirler.Akım ölçerler.Bu ölçüm DC veya AC akım ölçümü olabilmektedir.

Gerilim ölçümünü de beraber yapan ölçü türüne de (dirençle beraber) wattmetre adı verilmektedir.  Ampermetre aynı zamanda AKIM ÖLÇER olarak da bilinir. 

Üzerinde büyük akım değerleri ölçüleceğinde; düzenek içinden ölçülecek akımın bir bölümü geçirilir.  Akımın geri kaln büyük bir bölümünü ise aygıta paralel olarak bağlanan bir şönt devresi taşır. Çok küçük akım değerleri ölçülmek istendiğindeyse; galvonometre adı verilen küçük akım değerlerini ölçen (miliamper, mikroamper..) düzenekler kullanılır. Her koşulda da farklı düzenekler kullanıldığından günümüzde bu özellikleri tek çatı altında toplayan çok amaçlı ampermetreler geliştirilmiştir.

AMPERMETRELERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ:

ampermetre3 ic yapisi db6.jpg


Çalışma prensipleri;en zayıf elektrik akımının iletken tel sarılı bir bobini bir mıknatısa dönüştürme özelliğine dayanır. Bu durumu döner bobinli ampermetrelerle açıklarsak; silindir biçimde demirden bir gövdeye tutturulmuş küçük bir bobinden bahsedebiliriz. Bobin at nalı biçiminde bir büyük ve güçlü bir mıknatısın arasına tutturulmuştur.

Ampermetre ile ölçü yapılırken, cihaz devreye seri bağlanır.

http://www.obitet.gazi.edu.tr/


Etiketler : Ampermetre
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
4 Mar 2011 Cum   
|  2.706 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...