Loading...
ALETLER CIHAZLAR


 Forum

Galvanometre

Galvanometre, elektrik akımını ölçmek için  kullanılan bir cihazdır.

Galvanometre denen aygıtlar bir elektrik devresinden akım geçip geçmediğini saptamaya yarar.   Bütün ampermetre ve voltmetreler de aslında birer galvanometredirler.   Elektrik akımını ölçmek için Ampermetre kullanırız fakat devreden geçen zayıf akımlar sözkonusu olduğunda daha hassas olan galvanometre ile de ölçüm yapılabilir.  Galvanometre genellikle Küçük akımların varlığının ve yönünün belirlenmesinde kullanılır.

galvanometer1 czc.jpg

İlk Galvanometre:

16 eylül 1820 tarihinde Halle Universitesinden Johann Schweigger tarafından yapılmıştır.  Aynı zamanda André-Marie Ampère de çalışmalarıyla bu aletin geliştirmesine katkıda bulunmuştur.  1882 yılında Jacques-Arsène d´Arsonval sabit bir mıknatıs ve hareketli  bir bobin üzerinde bir yay ile askıda duran galvanometreyi geliştirdi.
1888 de Edward Weston, bugün standart elektrik donanımı haline gelen bu cihazın  ticari verisyonunu oluşturdu.

Galvanometre´nin adı nereden Geliyor:

Elektrik konusundaki çalışmalarıyla tanınan İtalyan fizyoloji ve fizik bilgini Luigi Galvani´den gelmektedir.  

Hans Christian Örsted Bir mıknatısın yanındaki telin içinden akım geçirildiğinde mıknatısın teli hareket ettirdiğini gözlemledi. böylece Bir telin içinden akım geçirildiğinde elektrik akımının, telin çevresinde bir manyetik alan oluşturduğu ortaya koydu. Oersted´in yaptığı deneylerin sonuçlarının 1820 yılında yayınlanması, bilim dünyasında büyük yankılar yarattı.  Bir mil üzerinde dönebilen  mıknatıslanmış bir iğrenin, bir sargı içerisine yerleştirilmesiyle elde edilen galvanometre aynı ilke ile çalışmaktadır.

Galvanometrenin Yapısı ve Çalışma Prensibi :

galvanometre3 b97.gifgalvanometre2 399.gif

Solenoid şeklinde sarılmış bir telden geçen elektrik akımı değiştiği takdirde etrafında oluşan manyetik alan ibreyi oynatır. Ampermetrede mekanizmada kullanılan telden daha küçük değerli bir direnç mekanizmaya paralel olarak, voltmetrede ise daha yüksek değerli bir direnç seri olarak bağlanır. Galvanometre küçük elektrik akımlarını gösterir, bir tür milivoltmetre   ya da microvoltmetre ya da ampermetre gibidir.

galvanometre6 ic yapisi b65.jpg

Bobinden elektrik akımı geçirildiğinde, iğne belirli bir açı kadar sapma gösterir.  Bu açının büyüklüğü akım şiddetine bağlıdır; akım arttıkça açı da büyür. Çok yaygın olarak kullanılan döner bobinli galvanometre (diğer adıyla d´Arsonval galvanometresi)nde at nalı biçimindeki güçlü bir mıknatısın kutup uçları arasında oynayabilen bir bobin ve bu bobine bağlı bir gösterge bulunur. Günümüzde sayısal galvanometreler üretilip kullanılmakta, LCD ekran ile sayısal ölçüm yapılabilmektedir.

galvanometre4 helmholtz galvanometer 889.jpg galvanometre5 shalom galvanometer 72b.jpg

Helmholtz Galvanometresi ve Shalom galvanometresi

Kaynaklar: http://electricinnn.blogspot.com , Vikipedi
Elektromania.net


Etiketler : Galvanometre
Yazan : mania  |
4 Mar 2011 Cum   
|  9.318 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...