Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Röle

Röleler düsük akımlar ile çalışan elektromanyetik bir anahtardır.

Üzerinde bulunan elektromanyetik bobine rölenin türüne uygun olarak bir gerilim uygulandığında bobin miknatıs özelliği kazanır ve karşısında duran metal bir paleti kendine dogru çekerek bir veya daha fazla kontağı birbirine irtibatlayarak bir anahtarlama görevi yapar.

röle
Tristör ve Triyak'larin imal edilmesinden sonra popülerliğini kaybeden röleler yinede bir çok alanda hala kullanılmaktadır. Tristör ve triyak'lara göre tek avantajı tek bir bünye içinde birden fazla anahtar kontağına sahip olabildiği için birden fazla yükü aynı anda açabilir veya kapatabilir hatta aynı anda bazı yükleri açıp bazılarını kapatabilir. Bu işlem tamamen rölenin kontaklarının dizaynı ile ilişkilidir.

röle

Dezavantajlari ise daha fazladır. Öncelikle mekanik olarak çalıştığı için daha çabuk arıza yapar. Kontaklar sürekli birbirine irtibatlanıp açıldığı için oluşan elektrik atlamaları zamanla kontaklarin oksitlenmesine ve iletimini kaybetmesine neden olur. iletime geçme süresi tristör ve triyak'lara oranla daha uzundur. Ayrıca kontakların çekilip birakilması sırasında çikardıkları sesler pek hos degildir.

zaman rölesi

çeşit olarak birçok türde röleler vardır,
birkaçına örnek; Açma kapatma röleleri, motor koruma röleleri, zaman röleleri, aşırı akım röleleri.


Etiketler : röle, anahtarlama, elemanları, aç-kapa, start-stop
Yazan : mania  |
23 Oca 2006 Pts   
|  23.109 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...