Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kendi Kendine Doğuran RobotABD’nin önde gelen araştırma kurumlarından Cornell Üniversitesi uzmanları, kopyasını üretebilen bir robot geliştirdi. Robot, dört adet 10 santimetre’lik elektromanyetik kübün üst üste dizilmesinden oluşuyor. Küpler birbirlerinden bağımsız olarak programlanıyor, ancak koordineli olarak çalışabiliyor.

Her bir küp kendi yapacağı işi üstleniyor. Küplerden oluşan robot yeni küpleri üst üste dizerek, ikinci bir robot yapıyor.
 
doguran robot

Robot, ayrı bir sepette tutulan diğer küpleri manyetik olarak çekerek alabiliyor. Robot, önce ilk kübü masaya koyuyor, daha sonra yeni küpleri üst üste yerleştirerek kendisine benzeyen bir robot çıkarıyor. Dört küp bir robot oluşturuyor. Robotun kendi kopyasın yapması yaklaşık 2.5 dakika sürüyor. Kopya robot da, aynı şekilde üreme programına sahip.

doguran robot

Robotlar gerekli enerjiyi üzerinde durdukları masanın yüzeyine sürtünerek elde ediyor. Veri transferi ise küplerin birbirlerine değen yüzlerinden elektrik akımı yoluyla yapılıyor.

MEKANİK ÜREME MÜMKÜN
Araştırmayı yapan Cornell Üniversitesi öğretim üyesi Hod Lipson, mekanik üreme teknolojilerinin henüz emekleme evresinde olduğunu, ancak üremenin biyolojinin yanı sıra mekanik de olabileceğini vurguluyor. Dr. Lipson, doğurgan robotların kendi kendilerini tamir edebileceğini, uzak uzay yolculuklarında meydana gelen sorunlarda astronotlara yardımcı olabileceğini belirtiyor.

doguran robot

Kaynak: 
Cornell Üniversitesi.
NTV-MSNBC.

Etiketler : icat, robot, robotik, otomatik, bilgisayar, buluş, bilim, teknik, üretim
Yazan : mania  |
17 May 2005 Sal   
|  13.295 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...