Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kontrolsüz Harcamalar İçin Titreşimli Cüzdan

Aşırı harcamalarda uyaran cüzdan icat edildi.

ABD´nin Massachussetts eyaletindeki Massachussetts Institute of Technology´de (MIT) araştırmacı olarak görev yapan John Kesntner, titreşimli cüzdan icat etti.

kontrolsuz harcamalari uyaran titresimli cuzdan 5d1.jpg


"Proverbial wallet " adı verilen bu cüzdanlar, yeni bir alışveriş yapma sırasında içindeki mekanizmalar yoluyla gönderdikleri mesajlarla kişiyi uyarıyor.

Kestner´in cüzdanın içine yerleştirdiği bluetooth sayesinde cüzdan kişinin cep telefonuna bağlanarak , internet bağlantısıyla banka hesabındaki son durumla ilgili sinyal gönderiyor.

Kontrolsüz harcamanın önüne geçmek için üretilen bu cüzdanların 3 farklı şekli var. “Yabanarısı” modelinde titreyen bir mekanizmayla banka hesabında meydana gelen hareketlerle cüzdan titireşiyor.

Kartı çalınan bir kişinin başkası tarafından kartının kullanılması durumunda da cüzdan titreşiyor. “Tavuskuşu” modelinde cüzdan kişinin hesabındaki bilanço durumuna bağlı olarak içindeki elektriksel mekanik hareketlerle büzülüyor veya büyüyor.

“Anne ayı” modelinde ise mekanizma aylık bütçe hedefi doğrultusunda planlanabiliyor. Kişinin tutumlu olması gerektiği zamanlarda menteşe kısmına koyulan bir mekanizma sayesinde kendini korumaya alarak cüzdanın açılmasını zorlaştırıyor.

Araştırmacı Kestner, cüzdanların henüz uzun süreli bir kullanımı olmadığını sadece deneme amaçlı kullanımlar olduğunu söyledi.


Etiketler : Kontrolsüz, Harcamalar, İçin, Titreşimli, Cüzdan
Yazan : mania  |
3 Mar 2011 Prş   
|  2.417 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...