Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kaybolmayı Engelleyen Ayakkabı

GPS´in uydu sinyallerinin ulaşmadığı yerlerde etkili olmadığını belirten bilim adamlarının yeni tasarladıkları ayakkabılar sayesinde artık kaybolmayacaksınız.

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi ile Carnegie Mellon Üniversitesi´nin birlikte geliştirdiği bu çözümde, radarlı ayakkabılar, ayak ile zemin arasındaki mesafeyi takip ederek çalışıyor. Eğer bu mesafe verilen zaman periyodunda değişmezse sistem ayağın iyice konuşlandığını anlıyor ve Ataletsel ölçüm birimini (IMU) bildiriyor. kaybolmamayi saglayan ayakkabi 2d7.jpg

Bugüne kadar, GPS´in ölü bölgeleri tanımlamadaki en büyük eksikliği ataletsel ölçüm birimlerinin bazı çeşitlerini kullanmasıdır. Bunlar hızınızı ve yönünüzü ölçüyor ve son GPS lokasyonuyla ilişkili olarak yerinizi bildiriyordu. Fakat, IMU´lar hatalı sonuçlar verebiliyordu. Ölçüm hızındaki ya da yönündeki en küçük hata bile çoğalıyordu. Böylece yönünüzü bulmada çok ciddi problemlere yol açabiliyordu.

Bu IMU hataları genellikle nesne sabit durduğunda yanlış okuma sonucundan oluşuyor. Kişi durabilir, fakat IMU kişinin birkaç adım daha attığını ya da halen yavaş yavaş hareket ettiğini düşünüyor. Bu nedenle, üniversitelerdeki ekip, kişi olduğu yerde dururken IMU´ların daha iyi hesap yapması için bir araç tasarlayıp bu aracı ayakkabının topuğuna yerleştirdiler.

Bu ayakkabı radarı, ayak ile zemin arasındaki mesafeyi takip ederek çalışacak. Eğer bu mesafe verilen zaman periyodunda değişmezse sistem ayağın iyice konuşlandığını bilecek ve Ataletsel ölçüm birimini (IMU) bildirecek. Böylece, IMU´ların kişinin tamamen durduğunu daha iyi anlaması sağlanacak ve radar ayakkabılar bu tür hataları büyük ölçüde azaltacaklar.

Sahip olduğunuz her ayakkabının içine radar yerleştirmek biraz saçma olabilir. Ancak, zamanının çoğunu tehlikeli bölgelerde, yerin altında, tünellerde geçiren işçiler ve mühendisler için yerinizi doğru bir şekilde belirleyen bu teknoloji oldukça akıllı bir yatırım olacaktır.

(IMU: Uzayda hareket halinde olan bir cismin üstünde oluşan 3 eksen ivme ve 3 eksen dönme kuvvetini ölçmek için 6 sensörden oluşan cihaz. Bu cihazlar günümüzde uzay araçları, insansız hava araçları gibi bir çok hareketli platformun hareketinin stabilize edilmesinde kullanılıyor.)


Etiketler : Kaybolmayı, Engelleyen, Ayakkabı
Yazan : mania  |
3 Mar 2011 Prş   
|  1.822 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...