Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

LED

LED : (Light Emiting Diode)
 LED       
Led ışık yayan bir diyot türüdür.

Işık yayan diyotlar yapı itibari ile elektrik enerjisini ışığa çeviren kimyasal maddelerden oluşurlar. Kullanılan kimyasal maddedin türüne göre farklı renkte ışık verirler.

Led'e doğru polarma uygulandığında p maddesindeki oyuklarla n maddesindeki elektronlar birleşim yüzeyinde nötrleşirler.


LED


Bu birleşme anında ortaya çıkan enerji ışık enerjisidir. Bu ışığın gözle görülebilmesi için ise p ve n maddelerinin birleşim yüzeyine "Galyum Arsenid" maddesi katılmıştır. Ledlerin, yeşil, kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere 4 çeşit renk seçeneği vardır.

Led'lerin bu çalışma gerilimi aşıldığında içindeki kimyasal maddenin girecegi reaksiyondan dolayı led bozulur. Bu yüzden çalışma gerilimini aşan bir voltaj uygulanacağı zaman uygun bir seri direnç ile led korunmalidir.

Infraled LED ler:

LED
Yapi itibariyle tamamen normal led'ler gibidir ancak tek farkı yaydığı ışığın insan gözüyle görülemeyecek bir frekans bandında olmasıdır. Yaklasık 1.5V ile çalısır ve genellikle Foto transistörlerin ışık kaynağı olarak kullanılır.LED
Bir Arabanın Farları


LED
Led Mum:
Romantik akşam yemekleri veya doğum günü pastaları için teknolojik mum, aslına sadık kalarak üflerseniz sönüyor. Diğer yandan yanması için de üflenmesi gereken led mumlar uzaktan bakıldığında kimseyi şüphede bırakmayacak kadar gerçekçi. Gerçeğine benzemesi için dış yüzey balmumundan imal edilmiş. Odanızda mum kullanmak isteyip tehlikeli bulduysanız böyle bir çözüm hayallerinizi gerçekleştirebilir. Pilleri bitene kadar 300 saat mum ışığı vermesinin yanında Led Mum, ayar düğmesinden isteğe göre mavi veya sarı ışık verebiliyor. Led Mum yurtdışında 15 dolara satılıyor

LED LED

LED

Etiketler : led, direnç, diyot, ışık yayan diyot, infrared led
Yazan : mania  |
28 Tem 2008 Pts   
|  15.926 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...