Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Japonlar Robot Giysi Üretti

Japonlar, insanların ağır yükleri kaldırabilmesine ve engelli insanların merdiven çıkmasına yardımcı olacak “Robot giysi”yi sunarak bilimkurgu dünyasında yeni bir adım daha atıyor. Tsukuba Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve mühendis olan proje yürütücüsü Yoshiyuki Sankai “Yakın zamanda insanlar süpermene dönüşebilecek.” dedi.

robot giysi 2ae.jpg

15 kg’lık bir pille çalışan ve HAL-5 adı  verilen giysi, kas hareketlerini elektrik sinyalleriyle cildin yüzeyinden saptıyor ve daha sonra onları yükselterek güçlendiriyor.

Ürünü geliştirenler, yaşlı ve engelli insanlara yürümelerinde yardımcı olacak özellikler taşıdığını belirtiyorlar.

Prototip giysi, Japonya’nın Aichi Bölgesi’nde düzenlenen World Expo Fuarı’nda sergilenecek. Japonya’da vatandaşların evlenip aile kurmayı pek yeğlememesinden dolayı para sahibi yaşlıların oranı ülke nüfusunda giderek büyüyor. Kuşkusuz şirketler de yaşlılara yönelik teknolojik aygıtlar pazarının da giderek büyüdüğünün farkında.

Geçen hafta hükümetin yayınladığı bir raporda, 2004’te nüfusun -rekor bir oranla%19,5’ini emeklilerin oluşturduğu açıklandı. Bu oran 2050’de %35’i geçecek şekilde hızla artıyor.

Youtube video :

 

Kaynak : BilimTeknik - Çeviri: M.Ender Terzi


Etiketler : Japonlar, Robot, Giysi, Üretti
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  2.501 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...