Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Dokun´ma´matik Cep Telefonları Geliyor

Cep telefonları "dokunmadan parmak hareketleri ile" kumanda edilecek. Qualcomm´un üzerinde çalıştığı projeyle, mobil cihazından örneğin gazete okuyan bir kullanıcı, parmağını ekrana değdirmeden, ekran üzerinde soldan sağa doğru salladığında yeni sayfa açılacak. dokunma matik cep telefonu geliyor 9ez.jpg    

Dünyanın en önemli yonga üreticilerinden ABD merkezli Qualcomm´un küresel pazarlama ve yatırımcı ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı William Davidson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketinin hareket algılama sensörleri de dahil olmak üzere değisik kullanım teknolojilerinin mobil cihazlara entegre edilmesi konusunda çalıştığını söyledi.

Davidson, gelecekte bu tarz yenilikleri destekleyen yongalarin piyasada olacağını ifade etti.

Bazı oyun konsollarında kullanılan hareket dedektörlerinin mobil cihazlara uygun olacak şekilde yeniden tasarladıklarını da anlatan Davidson, "Cep telefonları vücut hareketlerimizin bir parçası olacak" görüşünü dile getirdi.

Şirketi hakkında da bilgi veren Davidson, 25 yıl önce işe ilk başladıklarında 50 patentleri varken bugün binlerce patent dolayısıyla günde 2.7 milyondan fazla yonga sattıklarını bildirdi.

San Diego´daki merkeze bağlı olarak dünyada 140 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve yılda 11 milyar dolarlık ciroya ulaştıklarını kaydeden Davidson, "Qualcomm´un Android cihazlarda yüzde 50 üzerinde Pazar payi var. Microsoft Windows Phone, HP WebOS gibi yeni platformlarda da çıkan cihazların tamamı Qualcomm chipleri ile tüketiciye ulaşıyor" diye konuştu.

Dizüstü kadar hızlı

Geçtiğimiz yıl 700´den fazla farklı cihazda Qualcomm chiplerinin kullanıldığını vurgulayan Davidson, "Pazarın üst segmentindeki akıllı cep telefonlarına odaklanan sadece Snapdragon adlı yonga ürünümüz değişik cihaz üreticilerinden yaklaşık 75 modelde kullanıldı, 150 adet üretim halindeki modelde kullanılacak. Bunlarin 60 tanesi dual çekirdekli işlemcili yani laptoplar kadar güçlü cihazlar" dedi.

Türkiye´nin 3G´de çok hızlı bir büyüme yakaladığına dikkati çeken Davidson, "Şu anda dünyada 1 milyarın üzerinde 3G kullanıcısı var ve 2014´e kadar 2.8 milyar olması bekleniyor" görüşünü dile getirdi.

Kaynak: Cnnturk.com


Etiketler : Dokun´ma´matik, Cep, Telefonları, Geliyor
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  1.873 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...