Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Kuş Kadar Casus Uçağı!

kus kadar casus ucak 3b6.jpgAmerika Savunma Bakanlığı Pentagon´un özel teknolojiler servisi "Darpa" göklerin Mini Casusu´nu geliştirmesi için AeroViroment şirketine sipariş verdi. Dünyanın en küçük casus uçağı olarak da bilinen "Humingbird" canlı kuş gibi kanatlarını çırparak uçarken, görüntülerini de canlı olarak aktarabiliyor.     

Şimdiye kadar 4 milyon dolar harcanan Kolibri-Sinek Kuşu, "Nano Teknoloji" harikası olarak nitelendiriliyor.

Kolibri-Sinek Kuşu´nun kanat açıklığı sadece 16 santim, toplam ağırlığı ise 19 gram. “Mini casus’un mini motoru ile saniyede 50 defa kanat çırparak saatte 100 kilometreye varan hızla uçabildiği, istendiğinde havada asılı kalabildiği açıklandı.

Üretici AeroViroment yetkilileri, mini pille çalışan ‘Kolibri-Sinek Kuşu’ nun Pentagon´un kriter olarak belirlediği rüzgara karşı saatte 8 kilometre hızla görev yaptığını, kapı veya pencere aralıklarından binalara sızıp, kamera ve mikrofonları ile verilen görevleri eksiksiz yerine getirdiğini açıkladı.

´Sinek kuş´un 2 yıl önceki deneme uçuşunda sadece 20 saniye havada kalabildi. Son denemesinde ise 8 dakika uçabildiği bildirildi.

Üzerinde bir kamera ve radyo alıcı vericisi bulunan casus sineğin çok sessiz olduğu pencereden rahatlıkla süzülebildiği ve fark edilmediği vurgulandı. Kaynak: Cnnturk.com


Etiketler : Kuş, Kadar, Casus, Uçağı!
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  1.435 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
emre kör (Misafir)
12 Oca 2012 Prş
icatların videoları  olsa daha iyi