Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Daha Ucuz Ve Doğal ışık

LED’ler bilgisayar ekranlarından araç farlarına ve trafik ışıklarına kadar çok çeşitli yerlerde ışık üretmek için kullanılıyor.

daha ucuz ve dogal isik 54b.jpg

LED ışıklandırma sistemleri, akkor ampullere veya floresan lambalara göre daha az enerji harcayarak daha fazla ışık verebiliyor. Ancak LED’ler evlerde aydınlatma için kullanılacak kalitede ışık veremiyor. İç alan aydınlatmasında, güneş ışığına benzer şekilde doğal bir ışık rengi arzu ediliyor.

Işığın bu anlamda kalitesi Renk Ayırma İndeksi ile (CRI) ölçülüyor. CRI herhangi bir özgül ışığın renkleri seçebilme imkânı verme özelliğidir. CRI arttıkça renkleri değerlendirme oranı ve etkinliği artmaktadır.

Bir kitabı rahat bir şekilde okuyabilmek için gerekli CRI değerinin en az 0,70 olması gerekir. Ancak yaygın olarak üretilen LED’ler doğal ışık yerine, saf yeşil veya saf kırmızı gibi sadece tek renk ışık üretiyor. Kullanılan bazı filtre katmanlarıyla bu ışık, daha doğal bir hale getirilebiliyor. Ancak bu yöntemler maliyeti artırıyor.

Çin Bilimler Akademisi’nde yapılan araştırmalar, pahalı yarı iletken maddeler yerine, daha ucuza mal olan plastik benzeri organik maddelerle doğal ışık verebilen LED’ler üretilebileceğini gösterdi. Geliştirilen LED’ler, fazladan filtre katmanlarına ihtiyaç duymadan, sadece bir katmanla 0,70’lik CRI değerine ulaşıyor. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-04/aiop-cae040709.php

Kaynak : Bilimteknik


Etiketler : Daha, Ucuz, Ve, Doğal, ışık
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  1.178 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...