Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Aciğersiz Kurbağa

Tamamen akciğersiz ilk kurbağanın kesfedildiği geçtiğimiz günlerde bilim dünyasına duyuruldu. Bilmsel adı Barboroula kalimantanensis olan akciğersiz kurbağa gereksinim duyduğu tüm oksijeni derisinden alabiliyor.

Araştırmacılar Borneo’ya (Endonezya) yaptıkları son araştırma seferinde önceden bilinen iki türün, iki yeni sucul populasyonunu buldular. Singapur Ulusal Üniversitesi’nden David Bickford, 30 yıldır insanların araştırma yaptıklarını, buna karşın yeni kurbağayı kendilerinin bulmakta çok şanslı olduklarını söyledi. Ayrıca, araştırma sahasında ilk diseksiyonu (kesip ayırmak) yaptıklarında şüpheci olduklarını, ama Kalimantan’da (Endonezya) buldukları tüm örneklerde aynı durumu görünce şaşırdıklarını da belirtti.

ilk akcgersiz kurbaga eac.jpgBütün tetrapodlar (dört üyeliler) içinde, akciğerin yokluğu yalnızca amfibilerde görülüyor. Bilinen, çok sayıda akciğeri olmayan semender ve solucana benzeyen üyeleri olmayan bir amfibi olan “caecilian” var. Bickford’a göre akciğerlerin tamamen kaybı üç defa meydana gelmiş evrimsel bir olay.

Araştırmacılara göre akciğersiz kurbağanın keşfi akciğerlerin amfibiler için biçimlendirilebilir bir özellik olduğunu ve bu canlının diğer tetrapodlarla evrimsel olarak kardeş grup olduğu fikrini destekliyor. Barboroula kalimantanensis soğuk ve hızlı akan sularda yaşıyor. Böylece akciğer kaybının yüksek oksijenli yerler, düşük metabolik hız, yassılaşmış vücut yapısı (bu sayede yüzey alanının artması) ve negatif yüzerlilik gibi birçok etkenin bu adaptasyona neden olabileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar, kurbağayla ilgili yapılacak çalışmaların türü tehlikeye atabileceği, bu nedenle yaşam alanlarında çok sıkı önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyorlar. 


Etiketler : ilk, Akciğersiz, Kurbağa
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  823 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...