Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Virüslü Maille Milyonluk Hesap Boşaltılmış

İnternet bankacılığı kullanarak işlemlerini sanal ortamdan yürüten kişilerin korkulu rüyası çete, bilişim polisinin iz sürerek yaptığı nefes kesen operasyon ile çökertildi.

hacker1 4dd.jpgDaha önce yakalanan bilişim hırsızlarından farklı olarak bankaların bilgilendirme mesajları için önlem alan zanlılar cep telefonlarına da virüs göndererek hesap sahiplerinin önlem almasının önüne geçti. 19 hesaptan bir milyon liranın üzerinde para çeken zanlıların ellerinde bin 158 kişinin banka hesap numarası bilgisinin bulunduğu belirlendi. Gözaltındaki 35 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürülğü Bilişim Suçlar ve Sistemleri Şube Müdürlüğü´ne yapılan şikayetlerde banka müşterilerinin hesaplarının bilgileri dışında boşaltıldığı ve bankaların zarara uğratıldığı belirtildi. Yaklaşık 4 ay önce yapılan şikayetlerden yola çıkılarak polisin başlattığı soruşturma sonucu şebeke halinde hareket eden bir grubun internet bankacılığı kullanan kişilerin hesaplarına virüs ile ulaştıkları ve bu sayede bütün şifreleri elde edilen hesapların boşaltıldığı tespit edildi.

SİSTEM, ÖNCEKİ ZANLILARIN YÖNDEMLERİNDEN FARKLI ÇALIŞIYOR

Polis, şebekenin çalışma yöntemini deşifre etmek için yaptığı çalışmalarda benzer suçlar kapsamında daha önceden yapılan girişimlerden farklı bir yol izlendiğini ortaya koydu. Buna göre internet bankacılığı kullanan kişilerin şifrelerinin elde edilmesinde cep telefonu sim kartlarının kopyalanmasına gerek kalmadan "trojan ve keylogger" isimli bilgisayar virüsü ile hesap sahiplerinin bilgilerine ulaşılıyordu. İnternet bankacılığı kullanan kişiler bilgisayarlarını açtıklarında gelen virüslerle "bankalarından uyarı mesajı geldiği, bu mesaj dikkate alınarak açılan sayfada istenen bilgilerin girilmesi istendiği" yönünde uyarıldı.

Gönderilen virüslerle, oluşturulan sahte banka sayfalarına yönlendirilen kullanıcıların bütün bilgileri bu sayede şebeke elemanlarının eline geçiyordu. Bunun yanı sıra cep telefonları ile hesap sahiplerinin bankalar tarafından uyarılmasının önlenmesi için cep telefonu kartlarının kopyalanması yönteminin de kullanıldığı belirti.

İlgili bankalarla da irtibata geçen polis, söz konusu hesap numaralarına ve hangi hesaplardan ne kadar para çekildiğine ilişkin de bilgi aldı. Buna göre ilk etapta 19 banka hesap numarasının boşaltıldığı ve bir milyon 150 bin TL´nin başka hesap numaralarına havale edildiği ortaya çıktı. Benzer durumdaki bin 158 adet hesap numarasının da takibe alındığı ve şifrelerinin zanlıların eline geçtiği belirlendi.

Zanlıların çalışma yöntemlerini deşifre eden polis, İstanbul´daki 17 ilçede ve Manisa, Sakarya, Düzce ve Zonguldak´ta operasyon başlattı. İstanbul´daki operasyonda helikopter de kullanan polis eş zamanlı baskınlarla şüphelileri gözaltına aldı. Helikopterden çekilen görüntülerde zanlıların kaldıkları ev ve iş yerleri saniye saniye takip edildi. Yapılan aramalarda 4 bilgisayar, 1 notebook, 5 hard disk, 37 adet banka kartı ve kredi kartı, 4 adet banka hesap cüzdanı, 4 adet başkaların ait sahte kimli aslı, başkalarına ait banka hesap bilgileri ve 23 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Şube müdürü Turan Odabaş, zanlıların bütün yöntemlerinin ortaya çıkarıldığını polis ekibinin başarılı bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Gözaltına alınan 35 şüpheli, işlem ve sorgularının tamamlanmasının ardından Eyüp Adliyesi´ne sevk edildi.

Kaynak:Veteknoloji.com


Etiketler : Virüslü, Maille, Milyonluk, Hesap, Boşaltılmış
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  860 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...