Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Tuzlu Su İle Çalışan Motosiklet

Japon elektrikçi, tuzlu su ile çalışan motosiklet geliştirdi.

Arap ülkelerindeki politik kaos ile birlikte petrol piyasası endişe içinde...

tuzlu su ile calisan motosiklet1 cfe.jpg

Yükselen akaryakıt fiyatları, tüm dünyada motorlu araç sahiplerinin cebine yansırken sürüş keyfini ekonomik yoldan yaşamak isteyenlerse alternatif yakıtlara yöneliyor. Japon bir elektrikçi de enerji sorununa kendine özgü bir çözüm buldu.

"Bu Araç Su Yakmıyor" Deyimini Geçersiz Kıldı

"Bu araç su yakmıyor" deyimi, 76 yaşındaki Masahide Ichikawa’nın motosikleti için geçerli değil. Çünkü bu motosikletin motoru tuzlu su ile çalışıyor.

Hidrojen motorlu motosikletin mucidi Masahide Ichikawa, "Sofralık tuzdan elde ettiğimiz sodyum ile su tepkimeye giriyor. Ortaya çıkan hidrojen, motorun çalışmasını sağlıyor" diye konuştu.

Ichikawa, sofralık tuzu ayrıştırıp saf sodyum elde etmek için gerekli enerjiyi de, kendi tasarladığı güneş enerjisi panellerinden elde ediyor. Hidrojen motorunun ilk mucidi Japon elektrikçi Ichikawa değil...

Aralarında Türk mucitlerin de bulunduğu çok sayıda girişimcinin geliştirdiği hidrojenli motor örnekleri mevcut... Ancak bu projelerin hiçbirinin dünya çapında seri üretimi gerçekleşmedi.

Tuzlu su sayesinde motosikleti ile saatte 15 ile 20 kilometre hız yapabilen Masahide Ichikawa ise projesinden umutlu... Çalışmalarını 3 yıldan beri Amerikalı bir finansörün katkısı ile yürüten Ichikawa, gelecekte tüm dünyanın su ile çalışan araçlar kullanacağına inanıyor.

tuzlu su ile calisan motosiklet2 masahide ichikawa zd1.jpg

Denizler Petrol Kuyusu Gibi Olacak

Tuzlu su motorunun dünya çapında yaygınlaştığında yakıt kaynağı olarak Ichikawa’nın gösterdiği adres ise sınırsız ve ücretsiz bir tuzlu su kaynağı olan denizler...


Etiketler : Tuzlu, Su, İle, Çalışan, Motosiklet, motor, yakıt, enerji, icat
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  3.567 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...