Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Triyak

TRİYAK:


SCR´den sonra uygulamada en yaygın kullanılan tyristör tipidir her iki yönde iletime geçebilen bu eleman basitce şekildeki gibi iki SCR nin ters bağlanmış hali gibi düşünülebilir buna göre triyaklar AC  faz kontrolünde kullanılırlar.

Triyak sembol     triyak eşdeğer devresi

 

Çip şeklinde imal edilen triyakların elektriksel dayanımı iki adet ters paralel bağlanmış SCR´den daha düşüktür. Şekildeki devrede A1-A2 uçları arasına bağlanan AC kaynağın pozitif alternansında SCR2 iletime hazırdır bu anda gate ucuna pals uygulandıgı anda iletim sağlanır. Aynı durum SCR1 içinde negatif alternans anında geçerlidir. Ancak bu sistemde şebeke ile senkron çalışan bir pals osilatörüne ihtiyaç vardır.

Her iki yöndede iletime geçen bu eleman gate ucuna tetikleme sinyali uygulandığı müddetçe iletimde kalır. (Tristörde gate ucundan verilen sinyal kesilse bile tristöre iletime devam eder) .

Triyak,  gate ucundan verilen sinyal kesildiği an kesime gider.  Bu özelliğinden dolayı tristörerdeki gibi söndürme problemi yoktur.


triyak  

Triyak, pozitif yada negatif tetikleme sinyali ile iletime geçebilir.

A2 ucu pozitifken gate ucuna pozitif, A1 ucu pozitifken gate ucuna negatif sinyal uygulamak uygundur. Fakat pratikte her ikisi içinde negatif sinyal uygulanır.


Triyaklar en çok kullanılan ac yük kontrol elemanlarıdır. Endüstride omik ve indüktif yüklerin kullanımında yaygın bir şekilde kullanılırlar.


Etiketler : pnpn, triyak, yarıiletken, jonksiyon
Yazan : mania  |
28 Tem 2008 Pts   
|  22.905 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...