Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Çay Zihni Açıyor!

cay zihni aciyor z26.jpg Bilim adamları çayın hem beyne faydalı olduğunu hem de vücudu dinlendirdiğini ortaya çıkardı.

Hollandalı bilim adamları, bir bardak çayın hem beyne faydası olduğunu hem de vücudu dinlendirici etkisi bulunduğunu ortaya çıkardı.

40 yaşın altındaki 44 gönüllü katılımcı arasında yapılan araştırma, çayın içinde bulunan kimyasal maddelerin zihin açtığını gösterdi.

L-theanine adı verilen ve hem siyah hem de yeşil çayda bulunan amino asitler ve çayın içerdiği kafein miktarının yaptığı etkiyi ölçen bilim adamları, çay içenlerin, daha verimli çalıştıkları, daha uyanık ve dikkatli olduğu belirtildi.

Katılımcıların yorgunluk hislerinin de azaldığını belirten uzmanlar, “Sonuçlar, idrak ve yüksek algı gerektiren görevlerde, çay içenlerin odaklanma ve konsantrasyon seviyelerinin arttığını gösteriyor” dedi. Önceki çalışmalarında, parkinson, kanser ve kalp rahatsızlığı olanlara çay içmenin önerildiğinin altını çizen uzmanlar, 10 yıl ve üzerinde düzenli çay tüketmenin kemik sağlığına da katkısı olduğunu, kemik erimesine karşı kemikleri kalınlaştırdığını belirtti.

Çay Tüketimi Paneli’nde konuşan Doktor Tim Bond, “Çalışmalar ışığında en az iki bardak çayın, odaklanma sorunu çekenler için yeterli uyarıcı etkiyi yaptığını söyleyebilirim, tercihen günde ortalama 4 bardak çay içmek sağlık için oldukça faydalı” açıklamasında bulundu.

 


Etiketler : Çay, Zihni, Açıyor!
Yazan : mania  |
1 Mar 2011 Sal   
|  648 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...