Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Uçurtma

Günümüzden üç bin yıl önce, Çin´de uçurtma uçurulduğu biliniyor. Yazılı tarihten bin yıl önce yaşanmış olmasına karşın, bu konuda sayısız söylenti vardır.

Bunlardan birine göre, Kungshu Phan adlı Çinli bir mühendisin yaptığı uçurtma, üç gün boyunca hiç alçalmadan uçtu. Bir başka söylentiye göre, bir savaşta, Çinli bir general, askerleriyle, kuşattığı kale arasındaki uzaklığı ölçmek için uçurtma kullandı.

first transport kite ilk ucurtma d4a.jpg

M.S. 1000 yıllarında, Uzakdoğu´da insanı havaya kaldırabilecek büyüklükte uçurtmalar yapıldığı biliniyor. Sık sık düzenlenen uçurtma yarışmalarının yanı sıra, uçurtmaların başka işlevleri de vardı.

Örneğin bazı küçük uçurtmaların kuyruklarına bir kanca takılır ve balık avlamak için kullanılırdı. Ayrıca, inşaat sırasında, çatıdaki ustanın istediği bazı malzemeler de uçurtma aracılığıyla gönderilirdi. Avrupalılar, uçurtmayı Hollandalılar aracılığıyla 17. yüzyılın başında tanıdılar. 18. yüzyılda ise, tüm Avrupa uçurtma hastası oldu. 1800´lerde Bristol´da George Pocock adlı bir öğretmenin yaptığı dev uçurtma, dört-beş yolcuyu saatte 30 kilometrelik bir hızla kaldırabilecek güçteydi.

george pocock nakliye ucurtmasi b7a.jpg

Zamanla uçurtma, yalnızca eğlence aracı olmaktan çıktı ve bilime de büyük katkılarda bulundu. Havacılığın gelişiminde uçurtmanın yeri yadsınamayacağı gibi, etkisini uzay teknolojisinde bile gösterdi.

uçurtma ile ilk fotoğraf çeken ise fransız mucit Arthur Batut dur.

 artur batut ucurtmadan labruguiere resmi ca6.gif  artur batut fotograf ceken ucurtmasi.gif

(üstte solda artur batut´un  uçurtmadan çektiği labruguiere resmi,  sağda artur batut´un fotograf çeken ucurtması)

kaynak : http://arch.ced.berkeley.edu/kap/background/history1.html , iller ansiklopedsisi, elektromania.net


Etiketler : İlk, Uçurtma
Yazan : mania  |
27 Şub 2011 Paz   
|  1.372 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...