Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

3d Klavye Ve Dokunmatik 3d Ekran

Karmaşık bir cihaz ve bu gibi durumlarda  Türkçe kelimelerle kısa şekilde tarif etmek için yeterince kabiliyetli bir kelime bulmak zor oluyor bazen.   Böyle bir cihazın benzerini daha önceden görmediğimizden olsa gerek.

Dokunmatik ekranların hiç birinde bu güne kadar bize cevap veren hiçbir ekran görmedik.  Biz dokunuruz o da ekranda yapar.  Fakat MIT´s Media Lab  araştırma ekibinin geliştirdiği bu cihaz bu olayı değiştirecek.  Cihazda giriş veçıkış birimleri biraraya getirilip bir kokteyl oluşturuluş havası var.


Şöyle denilebilir : Hem ekran, hem klavye hem de ekran ve klavye özelliklerini 3 boyutlu  sunan  bir cihazı.  Orijinal adı "direct and gestural interaction with an actuated surface."  kısa adına ise  Recompose  verilmiş. 

Recompose aslında 3 boyutlu bir çalışma yüzey alanı.  yada 3 boyutlu masaüstü.

3d klavye recompose device mitlab gestures

Bu aygıt esasen mimiklerimizi tanıyor.  En önemli özellği bu.  Bu sayede el hareketlerimize göre bunu bir girdi olarak (yada çıktı)  algılayabiliyor.  3 boyutlu cevap veriyor. 


3d klavye recompose device mit lab gestures

Bu birleşik  cihaz (masa) 120 adet adreslenebilir  farklı  pinden oluşuyor.  Bu pinlerden her biri doğrudan anlık olarak el hareketlerini simultane bir şekilde algılayıp okuyabiliyor.  Bu özellik sayesinde cihaz hem girdi (örneğin fareklavye gibi cihazlar girdi birimidir) birimi  hemde çıktı birimi olarak kullanılabiliyor.

Cihazın şimdden çok faydalı olacağı belli olan alanlar : 3d CAD çizimleri,bilimsel çalışmalar,  karmaşık haritalar ve benzeri dizayn sistemleri.

video :

Recompose from Matthew Blackshaw on Vimeo.

KAynak : http://www.infoniac.com:


Etiketler : 3d, Klavye, Ve, Dokunmatik, 3d, Ekran
Yazan : mania  |
25 Şub 2011 Cum   
|  2.301 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...