Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Philip Drinker

 Iron Lung Respirator Mucidi - Philip Drinker

 Philip drinker3 1BB15

12 aralık 1894  - 19 Ekim1972

Philip Drinker,   özellikle  çocuk felci ve diğer türlerine tutulmuş hastaların hayatını kurtarmaya yardımcı olan drinker respiratörünü (demir ciğer) icat etti.

Philip drinker2 1917 F96B9

Drinker 12 aralık 1894 tarihinde  Haverford, Pennsylvanyada doğdu.  19 ekim1972 tarihinde Fitzwilliam, New  Hampshire´da öldü.

Philip Drinker Lehigh Üniversitesi başkanı Henry Sturgis Drinker´in oğludur.  kardeşleri Henry Sandwith  Drinker, Jr. avukat ve müzikologdu,  Cecil Kent Drinker pathologist, James drinker  işadamı  ve Catherine Drinker Bowen da biyografi yazarıydı.

1915 yılında  Princeton universitesinde mezun olduktan sonra,  Lehigh üniversitesinde 2 yıl kimya mühendisliği eğitimi gördü. 

Drinker ve endüstriyel aydınlatma ve havalandırma eğtimi vermek üzere Harvard Tıp Okulu´nda işe alındı.  Bundan ısa bir süre sonra kardeşi Cecil ve arkadaşları Alice Hamilton ve David L. Edsall da 1921 de ona katıldı.

Philip drinker4 withwife 6FF4F

Endüstriyel hijyen konularında eğitim verdi, bu alanda  çalışmalarını sürdürdü ve bu konuda çeşitli ders kitapları ve bilimsel eserler yazdı. 1926 da Drinkerin Hava analizi ve havalandırma alanlarındaki çalışmaları sayesinde Rockefeller Enstitüsü ile biraraya getirdi.  Gaz zehirlenmesi ve elektrik çarpması Sonrası canlandırma için geliştirilmiş yöntemler  araştırmak için yeni kurulmuş olan komisyona katıldı.

1928 de kardeşi Cecil ve arkadaşı profesör Louis Agassiz Shaw ile bir kedinin solunum numunesi üzerinde araştırma yaparken, Suni solunum cihazını geliştirdi Cihaz, felçli bireylerin nefes almasına yardımcı olmak için demir bir oda içerisine pozitif ve negatif basınç uygulamak üzere etkili bir şekilde hava pompalarını kullanıyordu.

   Philip drinker6 mechanical respirator 87297

    

Drinker bu cihazı Boston çocuk hastanesinde, çocuk felci olan  8 yaşındaki bir  kız çocuğu üzerinde kullandı. ilerleyen yıllarda çocuk felcinin kurbanları demir akciğerin odak noktası oldu. 1931 de kikorkunç çocuk felci salgını ile ülkenin bu aygıta talebi önemli ölçüde arttı.  Ve kısa bir sürede her büyük hastaneye en az bir Drinker Respiratör alındı.

Drinker ayrıca,  Boston Çocuk Hastanesi´nde erken doğrmuş çocukların hayatta kalabilmesini sağlayacak bir iklim kontrollü oda geliştirdi.

Philip drinker5 Multipatient respirator E9F87

Odadaki  hava drinkerin iknası ile elektrik ve gaz şirketleri tarafından hastaneye bağışlanan  fanlar ve yalıtım malzemeleri kullanılarak regüle ediliyordu.

Daha sonraki yıllarda  kardeşi cecil ve onun arkadaşları, yüksek irtifada en az gaz maskeleri kadar koruyucu olan oksijen maskesini geliştirdiler. 1939 da Donanma Drinker´i sualltı solunum cihazları geliştirmek için görevlendirdi.

Philip drinker1 E8983

Seçkin kariyerinde Amerikan Endüstriyel Hijyen Derneği kurucusu olarak,   Endüstriyel Hijyen Dergisi başkanı olarak neredeyse otuz yıl görev aldı, Theodore Hatch ile yazdığı ve çok tanınan  "industrial Dust" da dahil olmak üzere  birçok konuda çeşitli kitaplar  yazdı.

1961 yılında Harvard Üniversitesi´nde yaptığı profesörlükten  emekli oldu ve 1972 yılında vefat etti.

Çeşitli kaynaklardan çeviridir. www.Elektromania.net

Yararlanılan Kaynaklar :


Etiketler : Philip, Drinker, Iron, Lung, respiratör, Ciger, Solunum, Yapay, Suni, Teneffüs
Yazan : mania  |
18 Şub 2011 Cum   
|  4.168 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
melike armagan (Misafir)
6 Nis 2011 Çar
COK TESEKKURLER SIZIN SAYENIZDE 20 ARI ALDIM  BENCE SIZIN ADRESINIZ superbilgi.com olmalıydı:)))))))))))))))))))))))