Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

William Sturgeon

 ingiliz Elektrik mühendisidir.

1825 de ilk pratik elektromıknatısı icat etmiştir. 1932 de  elektrik motorları için komutator´ü1936 da ilk haraketli bobinli Galvanometreyi icat etmiştir. Elektrik üzerine Dergisi "Annals of Electricity" ingilitere de kendi tipinde ilk dergi oldu. 

William Sturgeon01 8ZZBF

icat ettiği elektromıknatıs kendi  ağırlığından daha ağır cisimleri kaldırabiliyordu.  Bu cihazın icadından sonra telgraf, elektrik motoru ve birçok modern cihazın icadına yol açtı.

22 mayıs 1783 yılında ingilterede Kirkby Lonsdale yakınındaki Whittington´da John ve Betsy nin oğlu olarak  doğdu. Babası bir ayakkabıcıydı.

Sturgeon az bir resmi eğitim aldı.  Sadece 10 yaşında iken annesinin ölümü üzerine başka birinin yanında ayakkabı tamircisi oldu. Bu deneyim onu mutsuz biri yaptı ve orduyakatılmak için kaçtı.  1802 de Westmorland Militia´ya katıldı, ve sonra 1804 te Royal Artillery´ e katıldı ve 37 yaşına kadar 1820 ye kadar hizmet etti.

Burada kendini yetiştirmek için fizik, matematik ve dil öğrenmek için ödünç kitaplar aldı.

William Sturgeon2 galvanometre

(William Sturgeon Galvanometresi)

Çok geçmeden diğer harbiyelilerin arasında elektrik şokları konusunda popüler oldu ve bilimsel çalışmalar yapmaya başladı. Ordudan ayrıldıktan sonra yıldırımlı kötü  fırtınalardan ilham alarak  şimşek gibi elektrik boşalmalarını araştırmaya başladı.

William Sturgeon3 book (kitap)

(William Sturgeon Kitabı)

1832 yılında londrada "Adelaide Gallery of Practical Science" e Öğretim üyesi olarak atandı. 

Sturgeon burada  komutatör içeren ilk Dc elektrik motorunu açıklamıştır.

sturgeon2 electromagnetik mıknatıs

(William Sturgeon elektromıknatısı)

1836 yılında, Elektrik dergisi Annals kurmuştur ve aynı yıl bir galvanometre icat etmiştir. Sturgeon, yakın olduğu John Peter Gassiot ve Charles Vincent Walker ile beraber  1837´de Londra Elektrik Derneğini kurmuşlardır. 1840 da Manchesterda Royal Victoria Gallery of Practical Science´ e Yönetici oldu.

William Sturgeon4 medal front small

Burada  Galerinin organizatörlerinden biri olan John Davies ile ve  ve Davies´in öğrenci James Prescott Joule, Edward William Binney ve John Leigh´i içine alan yakın sosyal çevre kurdu.

Galeri 1842 yılında kapandı. ve sturgeon Eğitim iel hayatını kazanmaya devam etti. 1850 yılında Prestwich da öldü.

Kaynaklar : http://en.wikipedia.org

http://www.whittingtonvillage.fsnet.co.uk , www.Elektromania.net


Etiketler : William, Sturgeon, elektromıknatıs, manyetizm, elektromanyetik, akım, elektrik, motor, galvanometre
Yazan : mania  |
17 Şub 2011 Prş   
|  2.243 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...