Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Caz Orkestrasyonu

1915 yılında, Chicago´da yayınlandı. Ferdinand Joseph (Jelly Roll) Morton adlı caz ustasının yaptığı bu ilk orkestrasyonun adı, "Jell Roll Blues"dur.

Kendisini cazın asıl mucidi olarak ilan eden Morton, ilk orkestrasyonunu 1902 yılında yaptı: 1915 yılında yayınladığı Jell Roll Blu es´u ise 1905 yılında düzenlemişti.

Caz sözcüğünün ilk defa ve nerede kullanıldığına ilişkin iddialar da çeşitlidir. Morton, bu sözcüğü ilk kez 1902 yılında, yaptığı müziği "ragtime" denilen müzikten ayırmak için kendisinin kullandığını öne sürer. Müzik otoriteleri ise, bu yeni türün Chicago´da duyulmaya başlandığı tarih olan 1916´ya kadar özel bir isimle adlandırılmadığı inancındadırlar. Orkestra Şefi George Morrison ise, caz sözcüğünü, bu tarihten en az beş yıl önce Colorado´da duyduğunu söyler.

Cazın tarihine ilişkin anılarını 1962 yılı Haziran ayında Denver Stüdyoları´nda banda alan Morrison şöyle konuşur: "Caz sözcüğünü, ilk kez -1-91 1 sıralarında duydum. Evet, evlendiğim yıldı o yıl ve caz sözcüğü kullanılıyordu. Gerek kendi düğünümde, gerek başka düğünlerde caz çalıyorduk. Hatta arabamın üzerinde de George Morrison Caz Orkestrası yazılıydı."

Caz sözcüğünün basına il yansıyışı ise, Chicago Herald gazetesinin 1 Mayıs 1916 günlü sayısında çıkan Johnny Stein Orkestrası´na ilişkin bir haberde oldu. Haberde, Schiller´s Cafe adlı yerde, New Orleans Caz Orkestrası eşliğinde çığlıklar atan sarhoş kadınlardan söz ediliyordu.


Etiketler : İlk, Caz, Orkestrasyonu
Yazan : mania  |
16 Şub 2011 Çar   
|  733 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...