Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Edward Adelbert Doisy

Amerikalı Biyokimyacı

Edward Adelbert Doisy 1 Z3256

13 kasım  1893 tarihinde Hume/illinois de doğdu.

Sarılık hastalarında kanın pıhtılaşmasını düzenleyen K vitaminlerini bulup elde etmesi ve kadın hastalıktan tedavisinde önemli kimi ilaçlar keşfetmesiyle ünlüdür.

Anne ve babası okumak ve öğrenmek olanağını yeterince bulamamışlardı fakat düzenli eğitimin önemini biliyorlardı. Her ikisi de oğulları Doisy´nin okumasını istiyor ve amaçla her fedakarlığa katlanıyorlardı. İllinois Üniversitesi´nden 21 yaşında mezun oldu ve Harvard´daki doktorasını da 27 yaşında tamamladı. Bu gecikmenin nedeni Birinci Dünya Savaşı´na katılıp iki yıl askerlik yapmasıydı.

Askerlik dönüşü St.louis Üniversitesi´nde çalışmaya başladı. Biyolog Edgar Allen ile fare ve sıçanların cinsiyet hormonları uzerinde araştırma yaptılar. Allen, kimyasal bir bileşiğin İçindeki ana madde miktarını tayin edebilen bir yöntem geliştirmişti. Allen´ın bu yönteminden yararlanarak  hormonların aktif maddesi üzerinde 12 yıl süren incelemeler yaptı ve sonunda steroid bir hormon olan  " estron´u " kristal biçiminde elde etmeyi başardı. 

Edward Adelbert Doisy vitamin K1

Daha sonraları bununla yakın İlgileri olan "estriol"  ve "Estradiol-17 Beta" maddelerini ayırdı. Bu sonuncusunun 10 miligramını elde etmek için 4 tonluk domuz rahmi kullandı. Bu bileşikler veya yakın türevleri kadın hastalıklarının tedavisinde yaygın biçimde kutlanıldı.

Edward_Adelbert Doisy  Hormon Estradiol

 

Edward Adelbert Doisy 3 1943 C9C3A Edward Adelbert Doisy 2 1943 1944 9152F

Kırk yaşından sonra ilk kez Dam tarafından gözlenen tavuklardakı kanamaların açıklanması çalışmalarına başladı. Çalışma arkadaşlarıyla birlikte bitkilerden K1 ve karışık mikroorganizma kültürlerinden K2 vitaminlerini saf olarak elde etti.

İki bileşiği aynı zamanda sağlaması bunların yapılarını incelemesine de yaradı ve ikisinde de 2-metil-1.4-naftakinon buldu. Arklılıkları hidrokarbonlardan ileri geliyordu. Bu maddeler, sarılık hastalarında kanın pıhtılaşmasını düzenlemeleri bakımından önemliydi.

Doisy hastalıkların tedavisine yarayan bu buluşlarından dolayı 1943 yılı Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü aldı. ikinci Dünya Savaşı sırasında antibiyotikler üzerinde çalıştı. Tedavide kullanılabilir bir madde elde edememekle birlikte, ayırmayı başardığı dört aktif kristal bileşik (Bacillus pyocyaneous´dan) kendinden önceki çalışmaları  destekledi.

Bundan sonra hormonlar ve safra asitleri üzerinde çalıştı ve birçoğunun yapısının tayinini gerçekleştirdi. Uzun süre biyokimya profesörlüğü yapan Doisy,  St Louis Üniversitesi Biyokimya Kürsüsü´ne adı verilerek ve Ulusal Bilim Akademisine üye seçilerek onurlandırıldı.

Doisy 23 Eylül  1986 da öldü.

Kaynak : BilimTeknik


Etiketler : Edward, Adelbert, Doisy
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  2.757 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...