Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

William Francis Giauque

12 Mayıs 1895 -  28 Mart 1982

Amerikalı Kimyacı

william Francis giauque 01 B94Z7

Kimyasal termodinamik, Özellikle çok düşük sıcaklıklarda maddenin ne gibi durumlar aldığı konusundaki çalışmalarıyla tanınır.

Kaliforniya Üniversitesi´nde kimya tahsil etti. Fakat girdiği lewis´in mühendislik derslerinden de etkilenerek özellikle termodinamik üzerinde durdu.  25 yaşında sınıf birincisi olarak fakülteyi bitirdi ve 2 yıl İçinde de doktorasını tamamladı.  Fakültede kaldı ve 39 yaşında profesör oldu.

Yaptığı deneylerden birinde oksijenin üç izotopunun olduğunu saptadı. Bunlardan biri en çok rastlanan 16 atom ağırlıklı olanı ve diğerleri daha nadir 17 ve 18 atom ağırtıklı oksijenlerdi.  Berzelins zamanından beri oksijenin atom ağırlığına dayanan göreceli atom ağırlıkları düzenleniyordu. Bunda oksijenın atom ağırlığı 100 alınıyor ve diğer elementlerin göreceli atom ağırlıkları ve inorganik bileşıkleıin element oranlan hesaplanıyordu.

Giauque´in üç oksijen izotopu bulmasıyla fizik ve kimya dünyası karıştı. Fizikçiler oksijen-16 izotopunun atom ağırlıkları hesabında standart olarak kullanılmasını daha anlamlı buluyorlardı. Buna karşılık kimyacılar ağırlıklı ortalamayı tercih ediyorlardı. Böylece fiziksel atom ağıılığı İle biraz farklı kimyasal atom ağırlığı ayırımı anlaşmazlıklarına yol açtı. Uzun süre devam eden bu anlaşmazlık en son 1961 yılında en çok rastlanan bir karbon İzotopunun 12 atom ağırlığının standart alınmasıyla bir çözüme bağlandı.

william Francis giauque 02 45F3D

Giauque´in bulduğu oksijen 18 oksijen atomunu İçeren tepkimeler için izleme izotopu oldu. Bu buluştan 20 yıl sonra bitkiler fotosentez yapar ken açığa çıkan ve ilk kez Priestley´in farkına  vardığı oksijenin karbon dioksitten değil sudan aynldığı ancak oksijen 18´in İzleyici izotop olarak kullanılmasıyla anlaşıldı.

Her araştırmacı gibi Giauque´in da çalışmalarını sürdürmesi, çözülecek bir problem düzenlemesine ya da düzenlenip çözülememiş bu problem bulmasına bağlıydı.  Batı da bilgi edinmek, yeni çözümler bulmak için yaygın biçimde uygulanan yöntemlerden biri de "Karşı Çıkma" idi. O zamanlar çok düşük sıcaklıklar elde etme yolu Kamerlingh Onnes´in uyguladığı "buharlaştırma yöntemi" İdi. Böylece 0,4 Kelvine kadar inilmiş ve "bu artık sınırdır" denilmişti.

İşte Giauque "bundan düşük sıcaklığa ulaşılamaz" düşüncesine karşı çıkarak kendine "sınır kabul edilen sıcaklıktan daha düştüğünü"  bulmayı çözülecek problem olarak seçti.  Düşüncesine göre; Düşük bir sıcaklıkta, tüm molekülenri manyetik bir alanın etkisiyle bir doğru üzerine getirilen manyetik bir tuz hazırlanmalıdır. Bu sağlandıktan sonra tuz çevresi sıvı helyum ile çevrili bu kap içinde en düşük sıcaklığa indirilebilir.  Bu sırada manyetik alanın kaldırılması sıcaklığı etkilemez.  Bu durumda moleküler doğrusal durumdan çıkarlar. Bunun için çevrelerindeki helyumdan sıcaklık soğurmaları gerekeceğinden sıcaklık daha da düşmüş olacaktır.

william Francis giauque 03 26385

Bu düşüncesini uygulamaya koyarak sınayan Giauque mutlak sıfıra derecenin binde biri kadar yaklaşmayı başardı.  Bundan sonraki aşama mutlak sıfırı elde etmek olacaktı. Bu çalışmalar manyetik alanlarda bile sıcaklıkların büyük bu duyarlıkla ölçülebilmelerini sağladı. Bu araştırmalarından dolayı Gauque 1949 yılı Nobel Kimya Ödülü aldı. Daha sonraları sıvı oksijen taşıma probleminin çözümü üzerinde çalıştı. Manyetotermodinamik ölçme yöntemleri geliştirdi.

Kaynak :  Bilim TeknikEtiketler : William, Francis, Giauque
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.685 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...