Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Jean François Corneille HEYMANS

Jean François Corneille  1892-1968

Belçikalı Fizyolog

Kan dolaşımı ve solunum düzeninin işleyişi üzerindeki aydınlatıcı araştırmalarıyla tanınır.

Jean Francois Corneille HEYMANS 02 Z62CB

Farmakoloji Profesörü J.F Heymans´ın oğludur.  Çok iyi bir eğilim gördü ve bilim adamlarından oluşan bir çevrede yetişti.  Babasını örnek alarak tıp tahsil etti ve 28 yaşında hekim oldu.  Daha çok tıp biliminin araştırma kesiminde çalışmak istediğinden, bütün çabasını fakütleye kabul edilmeye yöneltti ve 31 yaşında öğretim üyeliği görevine başladı.

Kan dolaşımı üzerinde duruyor çeşitli deneyler yapıyordu. Solunum ile kan dolaşımı arasında ilişki olduğu biliniyordu. Daha önceki araştırmacılar  yüksek damar basınçlarının (hipertansiyon) solunumu zorlaştırdığını ve düşük damar basıncının (hipotansiyon) solunumu kolaylaştırdığını bulmuşlardı. Fakat bu güçlük ve kolaylığın nasıl oluştuğu açıklanamamıştı. Heymans bu durumu bir araştırma problemi olarak ele alıp çalışmaya koyuldu.

Köpeklerin başlarını gövdelerindin ayırarak yalnız kalbe giden sinir uçlarına dokunmadı Başı ayrılan köpeklerin kalplerini yapay solunumla çalıştırdı ve beyinlerine kanı bir başka köpeklen sağladı Bu durumda bile hipotansiyon solunum hızını artırıyor fakat hipertansiyon yavaşlatıyordu. O halde, bu durumun nedeni kan basıncının solunum merkezi üzerindeki etkisi olamazdı.

Bunlar, sinir düzeninin denetiminde bulunmalıydı. Aortun temel dallarından boyun atardamarının (şahdamarı) çatallandığı noktada, şahdamarı sinüsünün iç duvarında ardarda dizili duyu organları saptadı.  

Jean Francois Corneille HEYMANS 01 A7DA9

Bunlara şahdamarı cisimciği deniliyordu. Bunlar, atardamar basıncını ayarlıyor ve kalbin çalışma hızı ile solunum biçiminin düzenlenmesine yardım ediyorlardı. Ayrıca, aort yayının tabanında yer alan ve kandaki oksijen miktarını ayarlayıp solunumun düzenlenmesine etkili kimyasal uyarıcılar buldu.

Bu duyu oıgancıklaımın kan basıncını ve kandaki oksııen miktarını gerekil duzeyd tutarak solunum ve kan dolaşımı metabolizması üzerindeki etkiyi açıklığa kavuşturan bu çalışmaları nedeniyle 1338 yılı Nobel tıp ve Fizyoloj ödüünü aldı.

KAynak : Bilim Teknik


Etiketler : Heymans, François, Corneille, Jean, Kan, Tansiyon, Hipotansiyon, Hipertansiyon
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.462 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...