Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Paul Karrer

1889-1971 isviçreli Kimyacı

Paul Karrer 01 1937 CBD7D

Çeşitli vitaminler üzenndekı çalışmaları ve organik kimyaya önemli katkılanyla tanınır Babası Rusya´da (işçilik yapan Karrer daha üç yaşındayken, aile ülkeleri İsviçre´ye döndü ve Zürich kentinde yerleşil İyi bir İlk ve orta eğitimdon sonra Kimya Faküllesi´nl bitirdi.  Alfred VVemer´rn yardımcılığını yaparken doktora çalışmasına başladı ve 22 yaşında tamamladı. Bir ara Frankfurt´da Ehrlich ile çalıştı ve çağrı üzerine Zürih´e dönerek Wermer´den görevi devraldı ve profesör oldu.

Paul Karrer 02 F3497

Organik kimya sorunlarının çoğuna çözüm getirdi fakat vitaminler üzerindekı araştırmaları her zaman ön sırayı aldı. 1930 yılından başlayan vitamin araştırmalarının öncülerinden oldu. Havuç, tatlı patates, yumurta sarısı, domates gibi yiyeceklerle istakoz kabuğu ve insan derisi gibi yenilmeyen maddelerde bulunan sarı turuncu, kırmızı renk veren karotonoidler üzerinde araştırmalar yaptı. Bilinmeyen çeşilli karotonoidleri ayırmayı başardı ve en yaygın olan birçoklarının kimyasal yapılarını buldu. Vitamin A üzerinde yaptığı çalışmalar bunun da karolonoidler ile yakınlığı olduğunu gösterdi.  Bulgularının doğruluğunu göstermek için ya pay yolla A vitaminim elde etti. Aynı başarıyı Kuhn da gösterdiğinden Karrer formülünün doğruluğu anlaşıldı.Paul Karrer 03 DF679

Daha somaki çalışmalar sonucu B vitaminini (Riboflavin) ve üç yıl geçmeden E vitaminini (tekolerol) yapay yoldan üretti.  Birçok vitaminin karmaşık yapıları olduğu için bu gibi çalışmalar kimyacının çok usta olmasını gerektirmekledir.  Bu nedenle Karrer bir bilmecenin kaybolan parçasını bulup yerine koymuş değil, kimyadaki ustalığını yaratıcılığı İle birlikte kullanmış, sadece son adım olan üretimi gerçekleştirmekle kalmayıp vitamininin metabolizmadaki önemlerini de açıklığa kavuşturmuştur.

  Karrer,bu çalışmalarından dolayı 1937 yılı Nobel Kimya Ödülünü aldı ve araştırmalarının önemini birkaç yıl sonra Elvehjem gösterdi.

Kaynak : BilimTeknik


Etiketler : Paul, Karrer
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  2.468 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...