Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

William Lawrance Bragg

1890-1971 ingiliz Fizikçi

X ışınları kullanarak kristallerin yapılarını inceleme yöntemi geliştirmiş olmasıyla ünlüdür.

ünlü fizikçi William Henry Bragg´ın oğludur. Babasının Adelaide Üniversitesi´nde görev yaptığı Avusturalya´da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları bilimsel bir ortamda ve fizikkçiler arasında geçti.Çok başanlı bir öğrenci ve her zaman sındından çok ilerideydi Matematik ve fizik eğilimini sınıf birincisi olarak 16 yaşında tamamladı İleri eğitim görmek üzere Wilson´un yanı na Cambridge´e gitti.

Daha öğrenciliğinde, kristaller içinde geçirdiği X-ışınlarının kırılmalarını inceleyen Laue´ran çalışmalarım hayranlıkla izlemişti. O zamanlar leeds´de bulunan babasından uzak olmakla birlikte tatillerde biraraya geliyor ve X-ışınlan kırınımı üzerinde tartışıyorlardı.

William Lawrance Bragg 02 9Z51D

Baba oğul araştırmalarını birlikte sürdürüp kırınım olayını matematik olarfc ılade etmeyi başardılar ve x-ışııılannın dalga boylarının nasıl hesaplanacağını gösterdiler.

Bu çalışmalarla x-ışınlan kırınım biçiminden knsulm yapısını da açıklamak mümkün oluyordu örneğin, sodyum Idond 0bı maddeler gerçek sodyum klorid molekülü içermiyor, ancak geometrik bir düzende sodyum ve klond iyonlarından oluşuyordu. Her sodyum iyonu altı klond iyonundan eşit uzaklıkta bulunuyor, her klorıd iyonu da altı sodyum iyonundan eşit uzaklıkta yerleşiyordu. Tek bir sodyum iyonu üs bağımsı? bir ktork) İyonu arasında ayıtça bir bağ yoktu. Bu bulgular kuramsal kimya üzerinde çok etkili oldu ve örneğin Debye´nin iyon aynlmalınnı yem btr biçimde ele almasını sağladı.

William Lawrance Bragg 01 B7F4C

Deneylerinin sonuçlarını baba-oğul birlikte "X-ışınları ve kristal yapı sı" adlı kitaplarında yayınladılar ve aynı yıl (1915) Nobel Fizik Ödülü´nü paylaştılar Böylece genç Bragg 25 yaşında Nobel ödülü alan tek bilim adamı oldu. Her yıl bu başarısını kutlayan Bragg, bu mutlu gününü 55 yıl tekrarlayarak kırılması güç bir rekor tesis etti.

William Lawrance Bragg 03 2E2DC

Topçu olarak görev yaptığı savaş sonrası "iyonsal yarıçap" kavramını geliştirdi.  Daha sonraları bu kavramı kullanan Pauling "Rezonans kuramını" geliştirdi. (Atomda elektron dalgaların bir noktada olmayıp belli bir bölgeye yayıldığı kuramı)

Bragg´ın babasıyla geliştirdiği yöntem sonraki yıllarda protein kristallerinin çözümlenmesine uygulanarak, molekuler biyoloııde yem ufuklar açtı. Son derece iyi bir öğretmen ve yönetici olan Bragg gençliğe de çok yakındı. Yaşlılık yıllarının çoğu gunlerini onlan bilimsel yönden aydınlatmak, araştırmalara özendirmek için konuşmalar yapmak ve yazmakla geçirdi.

 

Kaynak : BlimTeknik

Daha Fazla Bilgi için linkler :


Etiketler : William, Lawrance, Bragg
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.807 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...