Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Selman Abraham Waksman

1888-1973 Amerikalı Mikrobiyolog  - Antbiyotik Mucidi

Selman Abraham Waksman 1 1B829

"Hayata karşı " veya bakteri öldürücü anlamında "yaşatmayan" demek olan "antibiyotikleri" toprak mikroorganizmalarından elde ederek hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç üretmesıyle tanınır.

Bir Rus yahudisi olan Waksman liseyi bitirmiş fakat üniversiteye devam fırsatı bulamamış bir genç olarak 22 yaşında Amenka´ya göç etti.  Çok çalışarak 27 yaşında üniversiteyi bitirdi.  İleri eğitimim de yaparak 30 yaşında doktorasını tamamladı.

Selman Abraham Waksman 3 51ADBSelman Abraham Waksman 2 3AFEF

Lieske, toprakta bulunan ve aktinomıçet demlen bir takım mikroorganizmaların bakten ve mantar öldüren maddeler ürettiklerini bulmuştu. VVaksman´ın öğrencilerinden Dubos da bakteri öldüren bir başka mikroorganizma bulunca, bu konudaki çalışmalar yoğunlaştı Birçok araştırmacı toprakta antibiyotikler aramaya koyuldu Rutgers Ziraat Fakültesinde Waksman ve arkadaşları onbin kadar toprakta bulunan mikrobu incelediler Sonunda streptomisini ayırmayı başardılar.

Çok geniş kapsamlı bu çalışmalar sonunda ilk kez elde ettikleri aktinomisinin hastalıkların tedavisine uygun olmadığı anlaşıldı. Aynı nedenle. elde ettikleri ikinci madde de (streptotrisin) Marnlamıyordu Bu çalışmalan yürütürken mikrop kültürü yapmak, mikrobu ayıımak ve aktif antibiyotiği saflaştırmak için çok yararlı olan yöntemler geliştirdi Dubos´nunki dahil bulunan mikroorganizmaların hepsi Gram-pozıtil bakterileri etkiliyor Gram-negatıl olanlara dokunmuyordu. Birinci grup bakteri, alkol ile yıkandığında boyamanın çıkmadığı ama Gram-negatıl boyamaları kaybeden bakterilerdi Waksman´ın aradığı gram-negatıl bakterileri. çıkardıkları maddelerle etkisiz hale getirebilecek mikroorganizmalardı.


Waksman böyle etkin tur maddeyi mezuniyet çalışmasından beri her zaman üzennde durduğu streptomıset ailesinden elde etti Bir yaşam boyu sürdürdüğü çalışmalarını 55 yaşında başarıyla noktaladı ve Gramnegatif bakterilere etkili maddeyi üreterek "streptomisin" adıyla piyasaya çıkardı İnsanlığa çok yararlı olan bu buluşu nedeniyle 1952 Yılı Tıp ve Fizyoloji ödülünü aldı.

Fakat ödül parasını kullanmayarak Rutgers´dekı araştırma vakfına bağışladı. Gerçi streptomisin çoğu hastalıkları iyileştinyordu ama az da olsa zehir etkisi vardı Bu nedenle araştırmacılar geniş ve sistemli çalışmalara girişerek yem maddeler aramaya başladılar ve çok geçmeden Ouggar "tetrasiklini" buldu.Etiketler : Selman, Abraham, Waksman
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.630 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...