Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Frits Zernicke

Frits Zernike  

Frits Zernike 02 1DB8D

1888-1966  Hollandalı Fizikçi  (not  :  Bilim Teknik te Hollandalı diye geçmektedir fakat yabancı kaynaklarda Alman olduğu yazılmaktadır)

Hücrelerin boyama ve diğer yöntemlerle öldürülmeden İncelenmesini sağlayan mikroskopun mucidi olmasıyla ünlüdür.  Babası bir ilkokulun başöğretmeniydi. Okul işlerinden artan zamanında matematik kitapları yazardı. Annesi de matematik öğretmeniydi. Bu ortamda yetişen Zernicke İyi bir öğrenci oldu. Derslerini kolayca başarıyor hatta sevdiği şeylerle uğraşacak zaman da buluyordu. Okulda öğrendiklerini evde uyguluyor ve çeşitli deneyler yapıyordu. Uzun bir süre renkli totoğral üzerinde çalıştı Daha sonra gökbilime merak sardı Eski bir gramofonun mekanik düzeninden yararlanarak kuyruklu yıldızların lotoğralım çekebilecek bir alet geliştirdi.

Frits Zernike 01 C2373Frits Zernike 03 213DB

Yaşı ilerledikçe matematik bilgisi de artıyor, ailece güç problemleri çözmeye uğraşıyorlardı. 19 yaşında bir yarışmada verilen matematik problemlerini çözerek altın madalya aldı. Üniversitede fizik okudu ve Kaptey´in gözetiminde yürüttüğü doktora çalışmasını 27 yaşında tamamladı. Temel ilgisi ışınların yön değiştirmeleri üzerindeydi. 

Işığa yön değiştirten aynalar üzerinde eşit aralıklarla çizgiler çiziliyordu. Fakat büyük bir duyarlıkta yapılması gereken bu çizgiler bazen hatalı oluyor, tek bir çizgiyi yansıtması gereken ayna. bu ana çizginin yanı sıra birkaç da hayalı çizgiler oluşturuyordu. Zernicke için sorun bu hayal çizgilerin nasıl yokedileceğı idi. Çekilen çizgiler uzenne küçük bir teleskop yerleştirdiğinde hayal çizgilerin tamamen kaybolduğunu gördü.

Frits Zernike 04 AFFC2

Bunu açıklayabilmek İçin, hayal çizgilerin ana çizgi ile aynı fazda olmadığını hatta aralarında yarım dalga boyu fark bulunduğunu varsaydı (iki dalganın aynı fazlalığı, maksimum ve minimumlarının aynı çizgi üzerinde olması anlamındadır).

 Bu doğru kabul edilirse, görüntülerin dışbükey bir yüzey üzennde odaklaştırılması sonucu faz kontrastı güçlenmell, düzlem bir yüzey üzerinde de görüntüler bütün etkilenmelerden kurtulmuş olmalıydı Bunlar cam düzlemler üzerine çizilmiş muntazam aralıklı doğrulardı. Taytdakı ana çizgi tam çizikler üzerine gelecek biçimde teleskopun odak düzlemine yerleştirildiğinde, girişim olayı daha belirginıeşiyordu Çizgiler gerçek ve hayali çizgileri fazlandırıyor ve teleskopta şeritler beliriyordu.  Mikroskop bilgini Ernst Abbe, yön değiştiren çizgiler ile saydam cisimlenn mikroskop altında aynı davranışta bulunduklarını söylemişti. Zernicke, kullanılmakta olan mikroskopların saydam cisimlerin iç yapılarını göstermediğini biliyordu. Aydınlatma güvenilir sonuçlar vermiyor, boyama canlı hücreleri öldürüyordu.

Frits Zernike 05 phase microscopy figure1 ZF66B

Abbe, okülerden büyütülmüş görünen görüntünün, objektifin arka odak düzleminde, gerçek ve dağılmış görüntülerin birbirlerine girişimleri sonucu olduğunu söylüyordu. O halde, saydam cisimlerde, odak düzlemine yerleştirilmiş bir faz şendi aynı etkiyi göstermeliydi.  Bu düşüncelennı deneyen Zernicke. hücrelerde ancak boyama ile gözlenebilen ayrıntıları gözlemeyi başardı.

Bilim dünyasına kazandırdığı bu yeni araç dolayısıyla 1953 yılı Nobel Fizik Ödülü ile onurlandırıldı. Daha sonra duyarlı ölçme aletleri üzerinde çalışan Zernicke 38 yıl kuramsal fizik profesörlüğü yaparak 70 yaşında emekli oldu.Etiketler : Frits, Zernicke
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.437 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...