Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

George Paget Thomson

3 Mayıs 1892 Cambridge  10 Eylül 1975 Cambridge

İngiliz Fizikçi , J.J. Thomson´un oğludur.

George Paget Thomson 01 AF95E

X-ışınları gibi elektronların da kristallerce kırıldıklaıını bulup, maddenin derinliklerine Xışınlarından daha az giren elektronların yüzey özelliklerinin incelenmesinde kullanılmasını sağlamakla ünlüdür.

8abası elektronu bularak Nobel ödülü alan ünlü fizikçi J.J.Thomson´dır.  Öğrenim gördüğü her okulun en iyi öğrencisiydi. Çok başarılı olduğu matematik ve fizik tahsilini 21 yaşında tamamladı, gösterdiği başan nedeniyle üniversiteye öğretim görevlisi olarak atandı Bir süre babasının gözetiminde çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra Binncı Dünya Savaşı dolayısıyla askere alındı ve uçakların denge problemi üzennde çalıştı Fransa´daki bir yıllık hizmetinin sonunda savaş bittiğinden Cambridge e döndü ve fizik konularında öğretim ve araştırmalarına başladı.

George Paget Thomson 02 BZD6CGeorge Paget Thomson 03 1909 B3BD5

Fizikçiler ışığın davranışlannı tutarsız buluyorlardı Işık kelimesi Xışınlarından kızılötesi ışınlara kadar çok değişik çeşitleri içeriyordu Bazen dalga özelliği gösteriyor bazen Einstein'in "kuanta" dediği parçacıklar gibi davranıyordu. Louls de Broglie. momenti küçük parçacıkların bu özelliklen yanında dalge davranışları olduğunu ilen sürerek fizik dünyasını şaşırtmıştı Ptanck ve Eınsteın kuramlarından çıkardığı bu sonucun doğruluğu veya yanlışlığı deneylerle gösterilememişti Yalnız Schrodinger bu sonucu kullanmış ve kimyasal bağ kavramına açıklık getirmişti.

O halde, araştırma yapmanın ön koşulu olan bir problem düzenlemeye Thomson´un gereksinimi yoktu. Problem, ışığın dalga özelliğinde de olduğunu deneyle göstermekti.

Bunun için uygun bir yöntem bulmak gerekiyordu Geçmişte birçok bilim adamı benzetme yöntemi kullanmışlardı. Benzetme yapabilecek en uygun yöntem X-ışınlannın dalga özelliğinde de olduğunu göstermek için kullanıldı Laue. X-ışınlarını kristaller içinden geçirmişti. Thomson da yüksek hızdaki elektronlan. Frederic Joliot Curie (jolıot curıe)  usulü hazırlanmış kağıt inceliğinde altın bir tabakadan geçirdi Elde ettiği kırınım biçimi Laue´ın X-ışınları için bulduğunun benzeriydi 0 halde, elektronlar yalnız parçacıklar değil aynı zamanda dalga özelliğlndeydi Bu araştırmasıyla Thomson 1937 yılı Nobel Fizik ödülü aldı.

George Paget Thomson 04 1973 EC7EB

Böylece, her atomun "Broglie elektron dalgası" yaydığı ve çıkan dalgacıkların girişim gücünde olmalan dolayısıyla atomdaki elektronların durumlarının hesaplanabileceği anlaşıldı Elektron dalgalarının X-ışınları gibi maddenin derinliklerine girememesi, yüzeysel özelliklerin araştırılmasında kullanıldı İkinci Dünya Savaşı sırasında Thomson, İngiliz Atom Enerjisi kurulunun başkanlığını yaptı.

Kaynak : Bilim Teknik, http://www.iucr.org/people/nobel-prize/thomsonEtiketler : George, Paget, Thomson
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  3.019 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...