Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Edward Victor Appleton

6 Eylül 1892  -  21 Nisan 1965 İngiliz Fizikçi

Atmosferin üst katlarının özellikleri üzerindeki araştırmaları ve atmosferin kendi adının verildiği bir katmanını bulmuş olmasıyla ünlüdür.

Babası değirmen ışçisiydi İlk ve orta öğrenimini yakın okullarda tamamlamak kolay olmuştu fakat babasının kazancı Appleton´un üniversitede okumak hayalleri karşısında dikilen en büyük engeldi Fakat onun üç önemli özelliği vardı Akıllı bir gençti, çalışkandı ve çok iyi bir kriket oyuncusuydu Üniversiteler İyi oyuncuları kendilerine çekmek için mali durumu yetersiz lise öğrencilerine burslar veriyorlardı Bu olanağı kullanan Appleton, dersleri de iyi olduğu için Cambridge Üniversitesine girmeyi başardı.

Edward Victor Appleton 01 5Z727

Böylece bilim kaynağına ulaşan Appleton. JJ.Thomson ve E.Rutherford gibi ünlü hocaların derslerinden yararlandı ve iyi bir derece ile fizik öğrenimini tamamlayıp araştırmalara girişti. Ôncelen başkalarının önerilerini deniyor ve deneylerini tekrarlıyordu. Henüz kendine çözülecek iyi bir problem bulamamıştı, kısa bir süre sonra da Birinci Dünya Savaşı çıklı ve radyo subayı olarak orduya katılan Appleton´un çalışmaları kesildi. Radyo subaylığı sırasında karşılaştığı temel güçlük, özellikle geceleri radyo ve telsiz işaretlerinin çok zayıf gelmesiydi Böylece, çözülecek bir problem hazır olarak karşısına çıkmıştı Çoğu bilim adamının yaptığı gibi çözüm saydığı bir varsayımdan hareket etti Acaba bu zayıflamanın nedeni atmosferin üst kesimlerinde gecelen görülen bir yansıma olamaz mıydı? Eğer böyle bir yansıma varsa alıcılarda girişim olmalıydı, çünkü aynı noktaya iki elektromanyetik dalga ulaşıyordu Biri alıcıya doğrudan gelen diğeri 20 yıl kadar önce Kenelly ve Heaviside´in var kabul ettikleri atmosfer katmanlanna çarpıp dünyaya dönen dalgalar Öyleyse iki elektromanyetik dalga birbirini etkiliyor ve dalgayı kısmende olsa deforme ediyorlardı.

Edward Victor Appleton 04 A7727Edward Victor Appleton 03.JPG E4164


Çözüm kabul ettiği bu varsayımı doğrulamak için birbirinden yaklaşık 100 km uzaklığa bir alıcı ve diğer uca da bir verici yerleştirdi Yaydığı işaretlerin dalga boylannı değiştirdiğinde dalgaların aynı faztı olduğu zaman güçlendiklerini, ayrı fazda olduklarında zayıfladıklarını saptadı Bundan yararlanarak yansıtan yüzey yüksekliğini yanı Kenelly-Heavisıde katmanının yerini yaklaşık 97 km buldu Fakat gün ışır ışımaz KenellyHeavısıde katmanı aralanıyor ve dalga zaytllaması arlık farkına varılmayacak hale geliyordu Yansıma devam ettiğine göre daha yukanlarda bir başka yansıtıcı katman olmalıydı Çalışmaları sonucu böyle bir katmanın yerden yaklaşık 242 km yükseklikte olduğunu hesapladı Bu çabaları daha sonraki araştırmacılar tarafından "Appleton katmanı" adı verilerek Appleton onurlandırıldı.

Oaha sonraki araştırmalar bu yüklü katmanların davranışlarının güneşin bulunduğu yere ve üzerindeki lekelere bağlı olarak değiştiğini gösterdi. Böylece Teisserenc de Bort´un stratosferi üzerindeki katmanlar üzerinde bilimsel çalışmalar yoğunlaştı Bu katmanlar çok miktarda lyonıçerdiklerınden Watson-Watt´in teklifiyle "iyonosfer" adı verildi.

 Edward Victor Appleton 02 EE2D5

Appleton´un buluşundan bir kuşak sonra girişilen roket araştırmaları için lyonosterın daha iyi incelenmesi gerekti Appleton 32 yaşında Londra Üniversitesinde fizik profesörü oldu ve 44 yaşında kendi yetiştiği Cambndge´e geçerek VVİlson´dan boşalan Doğa bilimleri profesörlüğüne atandı İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombası yapım projesi başkanlığı yapan Appleton 1947 yılı Nobel fizik ödülü ile onurlandırıldı.

Kaynak : Tübitak Blim Teknik


Etiketler : Appleton, Edward, Victor
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  2.399 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...