Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Böcekler Orduda Kullanılacak

Hayatımızın birçok kısmında olduğu gibi savaşlarda da insan gücü gereksinimi azaltılıyor.Sonunda buda oldu böcekleride orduda kullanmayı amaçlayan ABD Savunma Bakanlığı, muhabere amaçlı olarak böceklerin kamera takılarak sibernetik organizmaya dönüştürülmesini planlıyor.

Canlı böceklere metamorfoz evresindeyken ( Bir hayvanin koza icinde başka bi hayvana donuşmesine denir.. koza dişinda bunu yapabilenlere ise ötemorfoz denir ) minik vericiler yerleştirilmesini öngören proje çok akıllıca ve etkili olacağa benziyor.

Böcek büyüklüğünde zeki robotların hareketlerini kontrol edilmesini ve video görüntü veya diğer verileri göndermelerini sağlayacak teknolojilerin geliştirilmesi için bilim insanlarına çağrıda bulunuldu.

Bocekler orduda kullanilacak EF1ZZ

CYBORG BÖCEKLER

Projede, cyborg böceklerin uzaktan kumanda veya GPS sistemiyle, yüzlerce metre uzaktaki bir özel hedefe yaklaştırılarak fotoğraf çekmeleri gibi görevler öngörülüyor. Diğer olası görevler arasında binalardan, mağaralar veya diğer girişi güç yerlerden veri ve patlayıcı izi toplanması sayılıyor.

UÇAN, YÜZEN, ZIPLAYAN

DARPA, güve gibi uçan böceklere özellikle ilgi gösteriyor; zıplayan ve yüzen böceklerin de savunma projelerinde kullanılması düşünülüyor.

Bundan birkaç yıl önce de, kara mayınlarını belirlemek için bal arılarının eğitilmesini amaçlayan bir proje başlatmıştı. Ancak bu proje kısa süre sonra rafa kaldırılmıştı.
Kaynak : Teknoalem.org


Etiketler : Böcekler, Orduda, Kullanılacak
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  1.988 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...