Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Linus Carl Pauling

Linus Carl Pauling 28 şubat 1901´de Portland, Oregon´da doğar. 1917´de Oregon State College´a girer ve 1922´de kimya mühendisliğinden mezun olur. Ardından California Institute of Technology´de doktoraya başlar ve 1925´te buradan kimya ve matematiksel fizik doktorasını alır. Bu yıllarda ilgisini en çok kimyasal bağlar, molekül yapıları, iyonik katılar gibi konular çekmektedir ve yine o dönemde çok büyük atılım yapan kuantum fiziğinin bu konuları açıklamadaki öneminin farkına varır. Kendi adıyla anılan bir elektronegatiflik skalası düzenler ve kimyaya iki çok önemli kavramı sokar: hibritleşme ve rezonans. 1939´da ilerki yıllarda deyim yerindeyse efsaneleşen kitabı The Nature of the Chemical Bond and Structure of Molecules and Crystals´ı yazar.

Linus Carl Pauling 1 B78A6

(Resim :Nobelprize.com)

II. Dünya Savaşı´ndan sonra savaş karşıtı söylemleriyle dikkat çeker ve bu, 1950´lerin başında kendisine pasaport verilmemesine kadar varır. 1948´de polipeptitlerin temel konformasyonlarından olan (ki bu, proteinlerin sekonder-ikincil yapısına tekabül eder) α-heliks yapısını önerir. 1953´te Watson ve Crick DNA´nın yapısını keşfedene kadar bu konu üzerine eğilir(hatta bir yarış halindedirler) ve 1954´te Nobel Kimya Ödülü´nü alır. Sovyetler Birliği ve Amerika arasındaki nükleer silahlanmaya karşı çıkar ve 1958´de No More War! kitabını yayımlar. 1962´de Nobel Barış Ödülü´nü alır ve iki nobel ödülünü tek başına kazanan tek kişi olarak tarihe geçer. 1960´ların ortasında daha önce de ilgisini çekmiş olan beslenme biyokimyasına yönelir ve özellikle C vitamini ve onun vücuttaki etkileriyle ilgilenir. Bu dönemde yazdığı Vitamin C and the Common Cold, Cancer and Vitamin C ve How to Live Longer and Feel Better kitapları da ayrıca ünlüdür.

Hayatı boyunca kuantum fiziğinden kimyaya, sivil özgürlüklerden sağlığa kadar birçok konuyla ilgilenmiş, bu 20. yüzyılın en büyük kimyacısı 19 Ağustos 1994´te 93 yaşında ölür.


kaynak : www.Onlinefizik.com


Etiketler : Linus, Carl, Pauling
Yazan : mania  |
14 Şub 2011 Pts   
|  1.981 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...