Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Dijital Mezar Taşı Modası

Bugünleri de gördük. Teknolojik yenilikler mezarlıklara kadar uzandı. Almanya'da ilk kez dijital bir mezar taşı kullanıldı.


Dijital mezar taşı modası


Köln'deki Ensen Mezarlığı'nda yatan Christine Lück'ün mezarındaki dijital ekranda hayatının çeşitli dönemlerini gösteren fotoğraflar birbiri ardına sıralanıyor.

Digital mezartaşı sistemi Sistem akü veya güneş enerjisiyle çalışıyor ve mezar taşının üzerindeki ekranda ölen kişinin fotoğrafları birbiri ardına sıralanıyor. Böylece eski günler ziyaretçilerin gözlerinin önünden akıp gidiyor.

İki yıl önce yaşama veda eden 83 yaşındaki teyzesi Christine Lück'ün mezarına Almanya'daki ilk dijital mezartaşını yaptıran Michael Königsfeld (32), “İnternette tahta mezar yapacak bir firma arıyordum. Tesadüf eseri böyle bir şey olduğunu öğrendim. Üretici firma Hollanda'da. Ancak Almanya'da firmanın temsilciliği var. Mezartaşını 4 bin 500 euro ödeyerek yaptırdım. Beni teyzem büyüttü. Mezartaşında şu an 15 fotoğrafını görmek mümkün. Ama yakın zamanda yeni fotoğraflar ekleyeceğim" diye konuştu.

Mezartaşı üzerindeki ekran kırılmaz camdan imal edilmiş. Almanya'da şu an yasalar sesli bir sistem yaptırmaya olanak tanımıyor. Bu inanılmaz buluşun mucidi ise 72 yaşındaki Hollandalı Hendrik Rozema.


Etiketler : Dijital mezar taşı modası
Yazan : mania  |
14 Ekm 2008 Sal   
|  6.822 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...